Pamuk Almanya gezisini iptal etti

2006 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk'un Almanya'daki edebiyatseverlerle buluşamayacağı bildirildi.

Hanse Verlag Basın Sözcüsü Christina Knecht, A.A’ya yaptığı açıklamada, Orhan Pamuk’un birlikte çalıştığı ve merkezi İngiltere’de bulunan Wylie Yayınevi’nden, iptal konusunda e.mail aldıklarını belirterek “E.mailde sadece Orhan Pamuk’un Almanya’nın bütün kentlerinde gerçekleştireceği edebiyat gecelerinin iptal edildiği belirtiliyor. Ancak, iptalin nedeni konusunda herhangi bir bilgi mevcut değil. Şu anda İngiltere ve İstanbul’la görüşme aşamasındayız” diye konuştu.
Hamburg’daki organizasyonun öncülerinden Hamburger Volkshochschule Direktörü Dr. Hannelore Bastian ise Orhan Pamuk’un Hamburg’a gelmemesinden dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Programın iptal nedeni ile ilgili olarak detaylı bir bilgiye sahip değilim, ancak hayal kırıklığına uğradım. Programın iptali, bütün edebiyatseverler için de üzüntü verici” dedi.
Pamuk, Berlin Hür Ünüversitesi’nin davetlisi olarak 4 Şubat’ta Berlin’de, Literaturhaus Köln’ün davetlisi olarak 5 Şubat’ta Köln’de, Literaturhaus ve Hamburger Volkshocschule’nin davetlisi olarak 6 Şubat’ta Hamburg’da, Literaturhaus Stuttgart’ın davetlisi olarak 7 Şubat’ta Stuttgart’ta ve Süddeutshe Zeitung ile Literaturhaus Müchen’in davetlisi olarak 8 Şubat’ta Münih’te düzenlenecek “okuma akşamlarına” katılacaktı.
Pamuk ayrıca “İstanbul: Hatıralar ve Şehir” adlı kitabını okuyucularına imzalayacaktı.