Pamuk: Vallahi artık birşey düşünmüyorum

Pamuk, Dink cinayetinde tutuklanan Yasin Hayal'in kendisini tehdit etmesiyle ilgili soruyu, "Vallahi artık birşey düşünmüyorum" diyerek yanıtladı.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Yazar Orhan Pamuk, onur konuğu olarak katıldığı 39. Kahire Uluslararası Kitap Fuarı’ndan döndü.Mısır Havayolları’na ait tarifeli uçakla saat 13.00’de kahire’den İstanbul’a gelen Orhan Pamuk, Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olduğu iddiasıyla tutuklanan Yasin Hayal’in “Orhan Pamuk akıllı olsun akıllı! ” şeklindeki tehdidinin hatırlatılması üzerine, ”Vallahi artık bir şey düşünmüyorum” dedi.

Vefat eden eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile ilgili de Pamuk, ”İsmail Cem, çok değerli bir yazardı. Gençliğimde onu okuyarak büyüdüm. Çok üzgünüm İsmail Cem için” diye konuştu.

Orhan Pamuk, Kahire Kitap Fuarı’nın Türk kültürü ile Arap kültürünün yakınlaşması, yoğunlaşması, Türk yazarların kitaplarının Arapça’ya, Arap yazarların kitaplarının da Türkçe’ye çevrimlisi bakımından önemli olduğunu söyledi. Pamuk, ”Bu Nobel Ödülü belki buna yardımcı olacak inşallah. Benim şimdiye kadar 6 – 7 kitabım Arapça’ya çevrilmişti. Mısır Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle de bütün kitaplarım yakın zamanda Arapça’ya çevrilecek. Çevrilmiş olanlar da yeniden basılıyor. Yalnız benim kitaplarıma değil, Türk edebiyatına, Türk kültürüne de büyük ilgi var. Benim için çok güzel bir gezi oldu. Diliyorum ki daha pek çok Türk yazarın kitabı Arapça’ya çevrilecek. Kültür Bakanlığımız da epey destek veriyor. Bence Kahire Kitap Fuarı’nda Türkiye ve kültürümüz daha çok temsil edilmesi lazım” diye konuştu.

Koruması tarafından gölge gibi takip edilen Orhan Pamuk, Dünya Gümrük Günü nedeniyle gümrükçülerin ikram ettiği çikolatadan yedi.