Pamukkale’ye Koreli akını var!

Dünyada eşi olmayan travertenleriyle UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Pamukkale'yi en çok ziyaret edenlerler arasında Koreliler de yer alıyor.

Kuzey Kore ile Güney Kore arasında 1950-1953 yıllarında yapılan savaşta bir tugayla yer alan Türkiye’nin üstün başarılar göstermesinden sonra Kore halkının Türklere karşı oluşan sempatisi kaybolmadı. Güney Kore’deki Seul Üniversitesi’nde matematik profesörü olarak çalışan 81 yaşındaki Lee Heung Cheon, savaştan beri Güney Korelilerin Türklere karşı minnettarlık içinde bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin çok büyük kültür hazinelerine sahip olduğunu anlatan Cheon, “Türkiye’de Roma, Bizans ve Osmanlı kültürünü barındırıyor. Türkleri daha önceden bildiğimiz için buraya geliyoruz. Türkler 1950 yılında asker gönderip bağımsızlığımıza yardım ettiği için Türkiye’yi tercih ediyoruz. Ankara’da Kore’de savaşan Türklerin anıtını ziyaret ettik. Orda ben çok duygulandım.” dedi.

Cho Mz Oek ise Kore’de düşündüğünden daha iyi bir Türkiye bulduğunu ifade etti. Cho Eun Young da, “Allah, Türkiye’yi yaratırken adeta çok özenerek yaratmış. Pamukkale ile beraber insanları da çok iyi birbirini tamamlıyor. Buraya turlar kısa süreli olduğu için az bir süre kalabiliyoruz. Her yeri daha detaylı gezmek isterdim.” diye konuştu.

Bu arada Denizli Valisi Hasan Canpolat, bu yılın ilk 11 ayında Pamukkale’yi 229 bin 900 yerli, 752 bin 300 yabancı turistin ziyaret ettiğini bildirdi.