Panik ataktan kim sorumlu?

Panik atak toplumda hızla yayılan bir hastalık. Genellikle 25 yaş öncesi başlayan panik atak tedavi edilmezse ataklar ciddi boyutlara ulaşabiliyor.

Hasta kontrolünu kaybettiği, ölmek üzere olduğu, ya da aklını kaçırmak üzere olduğunu düşünür. Toplumda giderek yaygınlaşan hastalık ile ilgili bilgileri Anadolu Sağlık Merkezi’nden Psikiyatrist Dr. F. Tuna Burgut anlatıyor. Öncelikle bilmek gerekir ki panik atak bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir. Hasta ataklar arasında gergin, huzursuzdur ve her an bir atak gelişebilir endişesi ile yaşar. Evden çıkamamaya, yalnız kalamamaya başlar ve hayatı adeta zehir olur.

GENETİK ETKİ VAR MI?
Panik atakların nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte genetik etkinin de rol oynadığı düşünülür. Kadınları daha çok tehdit eden hastalıkta belirtiler genellikle 25 yaşından önce başlar. Panik atak hastaları ilk önce genelde hastanelerin acil servislerine göğüs ağrısı, nefes alamama gibi şikayetlerle gittikleri için birçok tıbbı testlerden geçerler. Ancak asıl neden fiziksel kaynaaklı olmadığı için bazı durumlarda hastalık bir türlü anlaşılamaz, bu da zaman kaybına neden olur.

ETKENLERİ ORTADAN KALDIRIN
Panik bozukluğu tedavisi olan bir hastalıktır. İlaç tedavisi ya da psikoterapi olmak uzere iki başlık altında toplanabilir. Bunun yanında gevşeme egzersizlerinin de uygulanmasında fayda vardır. Hayatımızdaki stres yükünün, yaşam şeklimizin, endişelerimizin panik bozukluklara ne derece yatkın olup olmadığımızı belirleyici etkisi vardır. Bizi streset sokan faktörleri tamamen değiştiremesek de hafifletme yollarını aramamız gerekir. Günlük egzersizler, nefes alıp verme egzersizleri, yoga ve benzeri bir çok fiziksel rahatlama şekilleri vardir ki kişi deneyerek kendisine en uygun olanı seçebilir.