Papa’dan ekonomiye dair açıklama!

Papa, finansal piyasalar ve küresel ekonomiyle ilgili değerlendirme yaptı.

Katolik lider Papa, Vatikan'da 34 maddelik bir bildiri yayınladı. Papa, finansal piyasalar ve küresel ekonomiyle ilgili değerlendirme yaptı.

Bildiride, başkalarına zarar veren büyük karların ve ortak faydayı  bozan bireysel zenginleşmelerin ahlaki kabul edilemeyeceği vurgulandı.

2007 küresel finansal krizinin başında bazı türev araçlarının toplam  değerinin dünyanın gayrisafi yurt içi hasılasına yaklaştığı belirtilen bildiride,  üzerlerine karmaşık yapılar inşa edilen türev araçlarının gerçek değerlerinden  uzaklaştığı kaydedildi.

Söz konusu türev araçlarının "kumar" olarak nitelendirildiği ve  bunların yaygınlaşmasının spekülatif balonların oluşmasına yol açtığı  değerlendirmesinde bulunulan bildiride, bu tür ahlak dışı faaliyetlerin uluslara  ve milyonlarca insana büyük zararlar verdiğine dikkat çekildi.

Bildiri metninde, piyasaların ve küresel ekonominin etik ilkelere  sahip olması, bu regülasyonların ortak fayda ve insan haysiyeti doğrultusunda  oluşturulması gerektiğine de vurgu yapıldı.

Ekonominin güçlü bir çarkı olan piyasaların kendi kendilerini  yönetemediği ifade edilen bildiride, ekonominin doğru işleyebilmesi için insan  merkezli ahlak kurallarına ihtiyaç duyulduğu aktarıldı.

Söz konusu türev araçlarının toplam piyasa değeri 2008 yılının ikinci  yarısında 35 trilyon dolara kadar çıkmış, geçen yıl sonu itibarıyla 11 trilyon  dolara gerilemişti.

Papa Franciscus liderliğindeki Katolik Kilisesi dünya genelinde  yaklaşık 1,2 milyar insanı temsil ediyor.

MİLLİYET