Papa gelirken Türkiye boşalıyor

28 Kasım'da Ankara'ya gelecek olan Papa 16. Benedictus'un hükümetin hangi yetkilileriyle görüşeceği hâlâ netlik kazanmadı

. Papa’nın, ziyaretine bir hafta kala Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşmesi dışında hükümetin hangi yetkilileri ile bir araya geleceği hâlâ netlik kazanmadı.
Roma’dan Ankara’ya 28 Kasım’da gelecek olan Papa, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından resmi törenle karşılanacak. Anıtkabir’i de ziyaret edecek olan Papa, daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile makamında bir araya gelecek.

Erdoğan ve Gül yok
İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero ile birlikte, “Medeniyetler Buluşması Projesi”nin eşbaşkanlığını yürüten ve yurtdışındaki tüm konuşmalarında dinlerarası diyalog ve uzlaşma mesajları veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Papa’nın ziyareti sırasında NATO toplantıları için Letonya’da olacak. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de Letonya’nın başkenti Riga’ya gideceği için Papa’nın temasları sırasında Ankara’da olmayacak.

Topbaş da yurtdışında
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan sorumlu kabine üyesi ve Medeniyetlerarası İttifak Projesi kapsamında uluslararası siyasetçilerden oluşturulan Âkıl Adamlar Grubu’nun eşbaşkanı olan Devlet Bakanı Mehmet Aydın da Almanya’ya resmi ziyareti nedeniyle başkentte bulunmayacak.
Vatikan kaynakları, Sezer ve Bardakoğlu ile yapacağı görüşmelerin ardından Vatikan Büyükelçiliği’ne geçecek olan Papa’yı hükümetten hangi yetkilinin ziyaret edeceğinin kendilerine henüz bildirilmediğini belirtti.
Ankara’da kalan başbakan yardımcıları Mehmet Ali Şahin ya da Abdüllatif Şener’in Papa’ya hükümet adına ziyarette bulunması bekleniyor. Ancak bu ziyaretin de kesin olmadığı belirtiliyor. Papa’yı havaalanında karşılayacak isim de Devlet Bakanı Beşir Atalay olacak.
Papa’nın Ankara’dan sonra üç gün geçireceği İstanbul’un AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da çok sayıda gazeteciyle Brüksel’de olacak.

Sürpriz randevu
Tüm bu gelişmeler sonrasında uluslararası kamuoyunda oluşmaya başlayan “Papa’dan kaçıyorlar” izleniminden rahatsız olan Erdoğan’ın, Papa’yla görüşebilmek için harekete geçtiği belirtiliyor. Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, Erdoğan’ın 30 Kasım’da Riga’dan dönüşünde Papa’yla buluşması için programı gözden geçirdikleri belirtildi.