Papa Sart’a davet edildi

Kasım ayında Türkiye'yi ziyaret etmesi beklenen Papa 16. Benediktus, İncil'de adı geçen yedi kutsal kiliseden birinin bulunduğu Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Sart'a davet edildi.

Kasım ayında Türkiye’yi ziyaret etmesi beklenen Papa’nın davet mektubunu Ankara’daki Vatikan Büyükelçiliği’ne ulaştıran STSO yönetimi, İncil’de sözü edilen kutsal kiliselerden birinin Sart’ta bulunmasının, ziyaret programına dahil edilme konusunda önemli bir etken oluşturacağı görüşünde.

Lidya uygarlığının merkezi Sart’ın, tarihî süreçte sosyal ve kültürel olduğu kadar dinî açıdan da önemli bir mekan olduğuna dikkat çeken STSO Yönetim Kurulu Başkanı Talat Zurnacı, Papa’nın ziyaret etmesinin anlamlı bir mesaj oluşturacağını ifade etti. Zurnacı, Papa 16. Benediktus’a ulaştırılması için Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Antonir Lucibello’ya gönderdiği davet mektubunda şunları ifade etti:

“Papa 16. Benediktus’un, Cumhurbaşkanımız Sayın Ahmet Necdet Sezer’in davetlisi olarak 28-30 Kasım 2006 tarihleri arasında yapması beklenen Türkiye ziyareti, dinlerarası diyaloğun pekiştirilmesini arzulayan herkes gibi bizi de oldukça heyecanlandırmış ve yarınlara yönelik umutlarımızı arttırmıştır.

Dünyanın iki büyük medeniyeti olan İslâm ve Hıristiyan âlemleri arasındaki hoşgörüye her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde atılan bu adımın hoşgörüsüzlük, bağnazlık ve anlayışsızlık kavramlarıyla güç kazanmaya çalışan medeniyetler arası çatışmaların bitirilmesine vesile olmasını diliyoruz.”

Geçmiş dönemlerde Türkiye’ye gelerek dinlerarası diyaloğun arttırılması yolunda önemli adımlar atan birçok dinî liderin Anadolu toprakları üzerindeki kutsal mekanları ziyaret etmesininbu programların önemli bir ayağını oluşturduğuna işaret eden Talat Zurnacı, “5 bin yıllık tarihi ve insanlığa büyük katkısıyla batı uygarlığının temel taşlarından birini oluşturan Lidya krallığının başkenti Sart’ın, bu ziyaret programı için ideal bir mekan olduğu düşüncesindeyiz. Çünkü Sart, aynı zamanda dinî açıdan da çok önemli bir merkez olarak bilinmekte ve İncil’in Vahiy bölümünde adı geçen, Hıristiyanlığın ilk çağlarına ait yedi kutsal kiliseden biri burada bulunmaktadır.” dedi.

Sart’ın insanların yüzyıllar boyunca birbirini sevip kardeşçe birarada olduğu ve farklı inanç mensuplarının uzlaşma içinde yaşadığı bir hoşgörü mabedi olarak tarihe geçtiği görüşünü vurgulayan Zurnacı, inanç turizminin önemli bir merkezi olan bu antik şehrin, Papa’nın ziyaretiyle daha da anlam kazanacağını ve medeniyetler arası uzlaşmada sembol olacağını sözlerine ekledi.