Papa’dan hoşgörü mesajı bekliyorum

İshak Haleva, Papa 16. Benediktus'un Türkiye ziyaretini değerlendirerek, "Benim kanaatime göre diyalog ve konuşmalarında hoşgörü adına çok güzel bir mesaj iletir." dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyareti sırasında sorulan bir soruya davetin Türk devleti tarafından yapıldığını hatırlatan Haleva, ”Aynı Tanrı’nın oğulları, aynı yaratanın yaratılanları olduğumuzu tüm dünyaya, bu şekilde kanıtlamış oluruz. Tatlı sözler, güzel sözler, birbirimizi bağlayıcı mesajlar her yere iletildiğinde, zamanla gönülleri buna yakın olmayanları dahi iyileştirecektir” dedi.

Türk Musevi Cemaati Başkanı Ovadio ise ziyaretlerinin İzmir Musevi Cemaati ile bütünleşme amacını taşıdığını ifade etti.

Türkiye’de Musevilerin dinsel yaşamlarına rahat ve huzur içinde devam ettiklerini, bunun dünyaya verilen güzel bir mesaj olduğunu da anlatan Hahambaşı İshak Haleva, Türk Musevi Cemaati Başkanı Silvio Ovadio, İzmir Musevi Cemaati Başkanı Jak Kaya ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti.

Hahambaşı Haleva ziyarette, İzmir Musevi Cemaati ile bir araya gelmek ve ”eski güzel günleri hatırlamak” amacıyla İzmir’e geldiklerini söyledi. Musevilerin Türkiye’nin hemen her bölgesinde var olduğunu ifade eden Haleva, ”İbadetlerimize, dinsel yaşantımıza gayet rahat ve huzur içinde devam ettik ve ediyoruz. İzmir’deki Musevi cemaatini ziyarete geldik. Birlikte bir dua yapacağız. Eski günleri tazeleyeceğiz. Eminim ki bu görüntü tüm dünyaya güzel bir mesaj niteliğindedir” dedi. İzmir’de Musevilerin 1492’den beri huzurlu bir yaşam içinde olduğunu ve ibadetlerini büyük rahatlık içinde yaptığını belirten Haleva, o dönemde inşa edilen sinagogların mimari güzelliğinin bunun önemli göstergelerinden olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Musevi cemaati liderlerinin İzmir’e ziyaretleri ve ilettikleri mesajlar nedeniyle büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Konak ilçesindeki Havra ve Sinagoglar sokakları için İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ve Musevi Cemaati başkanlarıyla projeler geliştirdiklerini kaydeden Kocaoğlu, konuya İzmir’in kültür zenginliği penceresinden baktıklarını ifade etti.

Kocaoğlu, bölgeyi Musevi cemaatinin hizmetine ve turizme açmayı istediklerini ve bu konuda elinden gelen çabayı göstereceğini belirtti. Ziyarette Hahambaşı Haleva, Kocaoğlu’na ”Osmanlı’da Yahudi Kıyafetleri” isimli katalog ile Naim Güleryüz’ün ”Türk Yahudileri Tarihi” kitaplarını hediye etti. Kocaoğlu da Hahambaşı Haleva’ya İzmir’in sembolü Saat Kulesinin minyatür heykelini armağan etti.