Papadapulos; ‘Ödeyemeselerdi bedava da verirdik’

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos Rum yönetiminin KKTC'ye elektrik enerjisi satmasının siyasi açıdan istismar edilmemesi gereken insanî bir konu olduğunu söyledi.

Papadopulos, Kıbrıslı Türklerin elektriğin bedelini ödeyemeyecek durumda olmaları halinde enerjiyi bedava vereceklerini savunarak şunları söyledi: “Elektrik enerjisine ihtiyaçları olan ve kendilerine Kıbrıs Elektrik İdaresi (AİK) tarafından elektrik verilen Kıbrıslı Türk vatandaşlarımız, enerjinin bedelini ödeyemeyecek durumda olsalardı, bedava dahi verecektik”.
Ancak Papadopulos “Bedava elektrik enerjisi verilemez çünkü bu devlet desteğine girer ki böyle bir durumda AİK yeniden Rekabetin Korunması Komitesi’ne gider ve ceza öder. Mesele nedir, neden her hareketin arkasında siyasi bir yön görüyoruz? Burada vatandaşlarımızın ihtiyacı vardı. Neden vermeyelim?”
Uzlaşmayla belirlenen elektrik ücretinin ödenmemesi durumunda KKTC’ye verilen elektrik enerjisinin kesilip kesilmeyeceğinin sorulmasına karşılık Rum Yönetimi Başkanı’nın yanıtını “Bu da, ortada bir şey yokken büyütmeye çalıştığımız bir şey… Hikâye çok basit. Birleşmiş Milletler Barış Gücü, Dışişleri Bakanlığı’na bilgi verdi, Ferdi Sabit Soyer, Meclis Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas’ı gece geç vakitte telefonla aradı, (Hristofyas) bana telefon etti ve kendisine verdiğim ilk yanıt ‘elbette vatandaşlarımıza elektrik enerjisi vereceğiz, parasını ödeyip ödemeyecekleri mesele değil’ oldu. Atina’da bulunan AİK Yönetim Kurulu Başkanı’nı ve AİK Müdürü’nü telefonla aradım ve kendilerinden, kuzey’deki elektrik üretim ve dağıtım idaresiyle derhal temasa geçmelerini, ayrıca AİK personelini de iki şebekenin olabildiğince çabuk yeniden bağlanması için bütün gece çalışmaya çağırmalarını istedim.”
Kendisine haberi ilk önce Rum Meclis Başkanı’nın mı yoksa DİKO Başkan Vekili’nin mi haber verdiğinin sorulmasına karşılık ise “aynı saatte Türk tarafından Barış Gücü ve Dışişleri Bakanlığı nezdinde pek çok gayretler oldu” açıklamasında bulunan Tasos Papadopulos “Serdar Denktaş Kleanthus’la, üç kişi de başka üç kişiyle telefonda görüştü. Neden böyle bir konu gündeme getiriliyor?” dedi.
Öte yandan Rum tarafında İngilizce olarak yayımlanan CYPRUS MAIL isimli gazete AİK Servis Bölümü Müdürü Kostas Gavriilidis’in; Teknecik Elektrik Santrali’nin tam bakımının yapılabilmesi için Rum tarafından 1 ay elektrik satın alınabileceğine ilişkin Kıbrıs Türk basınında yer alan haberler üzerine; AİK’in KKTC’ye 10 günden faza elektrik enerjisi veremeyeceğini söylediğini yazdı.