Papadopulos Annan ile Mart başında görüşecek

Güney Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Yorgos Lillikas, Rum lider Tasos Papadopulos ile BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın çok kısa bir zaman içerisinde bir araya geleceklerini söyledi.

Lillikas, Kıbrıs sorununda yeni bir girişim başlatılmasına ilişkin zeminin hazırlanması için çabaların en kısa sürede ve Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek milletvekilliği seçimlerinden bağımsız olarak başlatılabileceğini ifade etti.

Kıbrıs sorununa müdahil arabulucuların Papadopulos’tan Kıbrıs sorununda nasıl bir ilerleme sergileyeceğine dair öneriler sunmasını bekledikleri yönündeki haberlerin sorulması üzerine ise Lillikas, Rum basınında yer alan bu yöndeki haberlerin farklı basın organlarında aynı zamanda yayımlandığına dikkat çekti. Lillikas, bu haberlerin “tek bir kaynaktan çıktığının ve gazetecilerin aynı kaynaktan aynı zamanda haber aldıklarının açık bir şekilde görülebildiğini” ifade ederken, Kıbrıs Rum tarafının talep etmekte olduğu değişikliklere ilişkin önerilerini BM Genel Sekreteri’ne sunduğunu belirtti.

Lillikas, Rum Lider Papadopulos’un ise Annan’a bir çağrıda bulunarak Prendergast’ın raporundan ötürü hayal kırıklığına kapılmamasını ve en kısa sürede çözüm perspektifi bulunan yeni bir girişimin başlaması yönündeki çabalarını yoğunlaştırmasını talep ettiğini vurguladı. “Bu bizim değişmez tutumumuzdur” şeklinde konuşan Lillikas, “BM Genel Sekreteri’nin herhangi bir temsilcisinin Kıbrıs’a gelmesinin seçimlerden sonra gerçekleşmesinin gereksiz olduğunu çünkü milletvekilliği seçimlerinin Kıbrıs sorununun idaresini hiçbir şekilde etkilemeyeceğini” ifade etti.

Lillikas, Kıbrıs sorunu politikasının Rum lider Papadopulos tarafından yürütülmekte olduğunu, bundan ötürü de zemin hazırlama çalışmalarının en kısa sürede ve milletvekilliği seçimlerinden bağımsız olarak başlayabileceğini söyledi.

— “BRYZA GELMİYOR”–

Lillikas’ın dün yapmış olduğu açıklamada da, Kıbrıs’a bir ziyaret gerçekleştireceği yönünde haberler olan ABD Dışişleri Bakan Müsteşar Yardımcısı Mathiew Bryza’nın böyle bir ziyaretinin gerçekleşmeyeceğini söyledi. Lillikas, ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi’nin Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Yakovu ile temasa geçerek Bryza’nın Kıbrıs’a bir ziyaret gerçekleştirmeyeceğini ilettiğini ifade etti.

Lillikas, Bryza’nın gelecekte, muhtemelen de ilkbaharda Kıbrıs’ı ziyaret etmesi olasılığının da ele alınmakta olduğunu belirtirken, bu ziyaretin Güney Kıbrıs’taki seçimlerden önce mi olacağı yönündeki bir soruya karşılık ise, bu konuya ABD hükümeti tarafından bir açıklık getirilmediğini vurgulayarak yanıt verdi