Papandreu: Türkiye AİHM kararına uysun

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Türkiye'nin Kıbrıs'taki Rumlarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uyması gerektiğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Türkiye’nin Kıbrıs’taki Rumlarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uyması gerektiğini söyledi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) genel kurulunda konuşan Papandreu, ”Rumların evlerini terk etmek zorunda kaldıkları için mağdur olduklarını” iddia etti.

Papandreu, Batı Trakya Türkleriyle ilgili olarak, ”Batı Trakya’da yaşayan Müslüman azınlık üyeleri Yunan vatandaşıdır ve diğer vatandaşlarla aynı haklara sahiptir” diye konuştu.

Konuşmasında Türk-Yunan ilişkilerine de değinen Papandreu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Atina’ya davet ettiğini belirtti ve Erdoğan ile Türk-Yunan ilişkilerinin geleceğini ayrıntılı bir şekilde konuşmak isteğini söyledi.

Türkiye ile Yunanistan arasında diyaloğa değinen Papandreu, Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen bir politika izlediklerini, ticari ilişkilerin 200 milyon avrodan 3 milyar avroya çıktığını ve 16 anlaşma imzalandığını kaydetti.

Yunanistan Başbakanı, son gelişmelere rağmen, Türkiye ile ilişkilerin tatmin edici seviyede olmadığını kaydederek, özellikle kıta sahanlığı konusunda bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Papandreu, Başbakan Erdoğan ile dini özgürlükler ve patrikhaneyle ilgili konuları konuşmak istediğini, bu konularda ilerlemeye ihtiyaç bulunduğunu sözlerine ekledi.