Papa’yı İyi ağırlayacağız

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Papa’nın Türkiye ziyaretini vatandaşların makul ve ağırbaşlılıkla karşılayacağını, " protestolar olsa da, taşkın davranışlar olmayacatır"dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Papa’nın Türkiye ziyaretini vatandaşların makul ve ağırbaşlılıkla karşılayacağını belirterek, evsahipliğinde kusur edilmeyeceğini bildirdi.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu CNN Türk’te katıldığı bir programda, Papa’nın Türkiye’ye yapacağı ziyareti değerlendirdi.
Papa’nın iki şapkası bulunduğunu söyleyen Bardakoğlu, “Biri sembolik bir devletin başkanı, ikincisi de Katolik dünyasının dini lideri. Elbette ben Papa ile dini lider olarak görüşeyeceğim. Benim devlet başkanları ile siyasetçiler ile görüşme gibi bir geleneğim yok” dedi. Papa ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görüşeceğini yineleyen Bardakoğlu, “Bizim kapımız her gelene açıktır. Bir kimse İslam dini hakkında yanlış, talihsiz, hatalı bir açıklamada bulunuyorsa biz ona karşı tavrımızı, duruşumuzu belirtiriz. Bu Müslüman olabilir, Yahudi olur, Hıristiyan olabilir, herhangi bir şahıs olabilir” dedi.
Papa ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görüşeceğini ifade eden Bardakoğlu, evsahipliğinde kusur edilmeyeceğini, ancak İslam’a karşı yanlış, talihsiz ve hatalı açıklamada bulunan kişilere de gerekli tavır ve duruşu sergileyeceklerini bildirdi.
Bardakoğlu, Müslüman toplumunun eleştiriye açık olduğunu, ancak Papa’nın “Şiddetin kaynağı Kuran’dır, Hz. Peygamberdir” açıklamalarını çok talihsiz ve hatalı bulduğunu bildirdi.
“EVSAHİPLİĞİNDE KUSUR ETMEYECEĞİZ”
Din ve şiddet üzerin akademik çalışma yaptırdıklarını ifade eden Bardakoğlu, bu çalışmanın Papa’nın ziyaretine yetişmeyeceğine, ancak sonuçlanmasının ardından kamuoyu ile paylaşılacağına işaret etti. Bardakoğlu, “Yani bu konuda tartışma bizim için çok zevkli bir tartışma olur. Aslında bu konuda kaygı duyması gerekenler herhal de başkaları olmalı. Şunu söyleyeyim bir kişinin kanaatine, görüşü ne katılmayışımız ona karşı evsahipliğinde kusur edeceğimiz anlamına gelmez. Biz konuksever bir milletiz. Medeni ilkeler çerçevesinde evsahipliği yaparız bunun içinde Papa’nın görüşme talebine olumlu cevap verdik” dedi.
Bardakoğlu, Papa’nın “Şiddetin kaynağı Kuran’dır, Hz. Peygamberdir” sözlerinin de talihsiz ve hatalı olduğunu belirterek, “din ve şiddet konusunda akademik çalışma yaptırdıklarını açıkladı.
“VATANDAŞLAR PAPA’YI AĞIRBAŞLILIKLA KARŞILAYACAKTIR”
Papa’nın Türkiye ziyaretini vatandaşların makul ve ağırbaşlı biçimde karşılayacağını söyleyen Bardakoğlu, misafirperverlikte kusur edilmeyeceğini, bunun herkese karşı böyle olması gerektiğini, özel olarak bir yada iki şahsa karşı olmaması gerektiğini anlattı.
Bardakoğlu şöyle devam etti:
“Biz yurtdışından gelen bütün siyasilere, dini şahıslara, dini liderlere aynı konukseverliği gösteririz. Yer yer belki protestolar olsa bile, Türk insanının geleneksel konukseverlik çizgisini gölgeleye davranışlar olmayacaktır. Taşkın haraketler olmaması gerekir. Biz medenice kendi tavrımızı, kanatimizi beyan ederiz. İslam hakkın da bizim kimliğimiz, kişiliğimiz hakkın da herhangi bir yaralayan açıklama varsa ona karşı dik durmasını biliriz. Ancak medeni tavrımızı da hiç eksik etmeyiz.”