Para artık kaliteli ürün üretmekle kazanılmıyor

Prof. Dr. Armağan Kırım, yeni dönemde para kazanmanın, kaliteli ürün üretmekten çok farklı ürün üretmekten geçtiğini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) ve Organize Sanayi Bölgesi işbirliği ile gerçekleştirilen TİM Akademi seminerinde konuşan Prof. Dr. Kırım, yeni dönemde kârlılığın reçetesinin innovasyon olduğunu bildirdi. İnnovasyon’u, yenilik ve farklılık olarak yorumlayan Kırım, Türkiye’nin 1986’dan 2001 krizine kadar makro ekonomiden (repo, faiz) para kazandığını dile getirdi.

Makro ekonomiden para kazanma döneminin 2001 yılında bittiğini hatırlatan Kırım, 2001’den beri dünyada ve Türkiye’de önemli değişimler yaşandığını ve insanların kendi yaptığı işten para kazanmaya başladığını bildirdi. Kendi işinde para kazanmayı; mikro iktisat olarak açıklayan Kırım, paranın eskisi gibi rahat kazanılmadığını ve yeni fikirler, farklı işler çıkaranların daha çok para kazanacağını savundu.

Müşterinin ürünleri aynı olarak görmesi ile birlikte kıyas etmeye başladığını belirten Kırım, kıyas sonucu ucuza yöneldiğini dile getirdi. Kârsızlık ve yetersizliğin birçok işadamının temel problemi olduğuna vurgu yapan Kırım, bu sorunları aşma yolunun farklı olmaktan geçtiğinin altını çizdi. İşadamlarının negatif düşünmesi gerektiğini belirten Kırım şöyle konuştu: “İşadamı isen; negatif düşünmek zorundasın. Negatif düşünemiyorsan işadamı değil, memur olursun. Negatif olmayı başarırsan iyi bir işadamı olursun. Bugün başarı için daha kaliteli olmak yetersiz, daha farklı olmak gerekiyor. Sektör kalitesiz iken, daha fazla para kazanılıyor. Yıllar önce, ceplere dahi sığmayan telefonlara onlarca para veriliyordu. Günümüzde bu sektörün kalitesi artmasına rağmen eskisi kadar para kazanamıyor. Ürünü ilk bulan para kazanır, farklı düşündüğünüz sürece para kazanabilirsiniz.”

Seminerin açılış konuşmasını yapan ev sahibi GTO Başkanı Mehmet Aslan da, özel sektör kaynaklı büyümenin ve iki katına çıkan ihracatın Türk ekonomisinin üretme gücünün ve işadamlarının küresel değişime uyum becerisinin en temel göstergesi olduğunu söyledi. Günümüzde özellikle dış pazarda hemen her sektörde yoğun bir rekabet ortamının bulunduğu bilgisini veren Aslan, birçok firmanın ürününü son kullanıcıya ulaştırmak için yarış içinde olduğunu dile getirdi.

Aslan, “Uluslararası piyasalarda daha fazla yeralmak için KOBİ’lerimizin; daha çağdaş bir anlayışla yönetilmeleri, modern pazarlama yöntemleri, verimlilik ve atılımcılık gibi kavramları işletmelerinde başarıyla uygulamaları ile mümkün olmaktadır” şeklinde konuştu.