Para basan fare!

Walt Disney’in çizdiği efsane fare zamanın çocuklarının ne kadar umurunda bilmiyoruz ama Disneyland’lar hızla yayılıyor. ABD ile başlayan serüven Fransa, Japonya, İspanya’da devam ediyor.

Çizgi film “sanayi” olunca
Evindeki farenin resmini çizerek filmleştiren ve dünya çocuklarının tümüne sevdiren Walt Disney, geçen asrın ortasında Los Angeles ilk Disneylandı açtı. Ardından onun birkaç misli büyüklükteki “Disneyworld” (Disney’in Dünyası) Florida’da faaliyete girdi. Her gün 100 bin ziyaretçinin uğrak yeri olan park Eminönü ilçesinin iki katı büyüklüğündeki araziye yayılıyor. “Disney World” neredeyse “para” kelimesiyle eş anlam ifade ediyor. Disneyland çocuklarla birlikte anne babaları da eğlendirme merkezi… Los Angeles yakınlarındaki arsaya tam 17 milyon dolar yatırılarak başlayan parkı yarım milyar insan ziyaret edince, Orlando Florida arasında 27 bin dönümlük bir araziye 400 milyon dolarlık harcamayla bir “rüya şehri” yapıldı. Ancak Walt Disney bu şehri görecek kadar yaşayamadı. Disneyland halen, kasabaları, kızılderili köyleri, fantastik doğu illeri ve akla gelmeyecek oyuncaklarıyla “eğlencenin marketi” sayılıyor. Turizm merkezi haline gelen Disneyland’da ABD hükümetinin resmi konukları bile ağırlanıyor…

Teklife cevap beklemede
Türkiye’de B.Çekmece ve Antalya Kepez bölgesinde Disneyland yapılması düşünülüyordu. Kepez için AGL firmasının Danışmanı Mustafa Erbil, “Disneyland’ı inşa etmek için Kosiflerle prensipte anlaştık. 400 milyon euroluk yatırım yapacağız” diye açıklama yapmıştı. Disneyland ‘ın benzerini B. Çekmece’de yapmak isteyen bir grup iş adamı ise geçtiğimiz yıl B.Çekmece Belediyesi’ni ziyaret ederek teklif sunmuştu. Şu ana kadar bu girişimlerden hiçbir sonuç çıkmadı.