Para cezasini erken ödeyene yüzde 25 indirim

Kabahatleri nedeniyle çesitli kamu kurum ve kuruluslari tarafindan idari para cezasina çarptirilanlar, söz konusu cezayi, yasa yoluna basvurmadan önce öderlerse yüzde 25 indirimden yararlanabilecekler.

Yasada, kabahat dolayisiyla idari para cezasi veren kamu görevlisinin ilgilinin riza göstermesi halinde bunun tahsilatini derhal kendisinin gerçeklestirebileceginin öngörüldügü hatirlatilan tebligde, idari para cezasini yasa yoluna basvurmadan önce ödeyen kisiden bunun dörtte üçünün tahsil edilecegi vurgulandi. Bu sekilde pesin ödeme yapilmasinin da kisinin bu karara karsi itirazda bulunma hakkini etkilemeyecegi bildirildi.
Tebligde indirimden idari para cezasini veren kamu görevlisine, cezayi cezanin verildigi anda ödeyen kisilerle, yasa yoluna basvurmadan önce ödeyen kisilerin indirimden yararlanacagi vurgulandi.
Idari para cezalarina karsi yasa yoluna basvurma (itiraz) süresinin idari yaptirim kararinin teblig tarihinden itibaren 15 gün, mahkemeler tarafindan verilen idari yaptirim kararlarinda ise kararin teblig tarihinden itibaren 7 gün oldugu belirtilen tebligde, pesin ödeme indiriminin, kamu alacaginin yasal ödeme süresi geçtikten sonra yapilan ödemelere uygulanmayacagi belirtildi.
Bu arada yasal ödeme süresi 15 günü asan para cezalarinda ise pesin ödeme indirimi 15 günlük itiraz süresi içerisinde yapilan ödemelere uygulanacak, bu süreden sonra yapilan ödemelerde ise pesin ödeme indirimi uygulanmayacak.
Pesin ödeme indirimi, idari para cezasinin tamami üzerinden nakit veya ilgili mevzuati geregince kabul edilmis olmasi kosuluyla çekle yapilacak ödemelere uygulanacak, kismi ödemelere ise uygulanmayacak.