Para Politikası Kurulu haftaya toplanıyor

Merkez Bankası başkanlığına Doç. Dr. Erdem Başçı'nın asaleten atanmasına ilişkin kararname Cumhurbaşkanı'ndan onay beklerken 23 Mart'ta yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin çalışmalar sürüyor.

Başkan Süreyya Serdengeçti ve başkan yardımcılarından Sedef Ayalp’in emekliye ayrılmasından sonra Şükrü Binay’ın da emekliliğini istemesi sebebiyle ortaya atılan ‘Kurul’un toplanması tehlikeye girdi’ iddiaları banka yetkilileri tarafından yalanlandı. Yetkililer, kısa vadeli faizlerin seyrine ilişkin karar alan Kurul’un gerekli çoğunluğu sağlayarak haftaya toplanacağını belirtti. 7 kişilik kurulun toplanması için en az 5 üyenin olması gerekiyor. Serdengeçti’nin yerine Başçı, Ayalp’in yerine de Rifat Günay vekaleten atandı. 4 Haziran’da emekliye ayrılacak Şükrü Binay, 4 Nisan’da emekli olacak Prof. Dr. Fatih Özatay, görev süresi 1 Mayıs’ta dolan Durmuş Yılmaz ve yine görev süresi ağustosta dolacak olan Prof. Dr. Güven Sak, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek toplantıya katılacak.

Piyasalar özellikle faizde olumlu hareket için Merkez Bankası Başkanlığı’na asaleten atamayı ve Para Politikası Kurulu toplantısını bekliyor. Başkan Serdengeçti’nin beş yıllık görev süresinin 14 Mart’ta dolmasıyla vekaleten başkanlığa atanan Başçı, kurul toplantısına da başkanlık yapacak. Asaleten atamayla ilgili Bakanlar Kurulu kararnamesi ise 15 Mart’ta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e sunuldu. Sezer’in kararını 15 gün içinde vermesi bekleniyor. Bankacılar, bu 15 günlük sürenin son anına kadar kullanılma ihtimalinin atamayla ilgili bir endişeye sebep olduğunu, kararname geri dönerse de bunun olumsuz etkisi olacağını ifade ediyor. Bankacılar en güçlü adayın, başkanlığı vekaleten yürüten Erdem Başçı olarak görüldüğünü dile getiriyor. Fortis Araştırma Bölümü’nün raporunda, “Merkez Bankası başkanının resmen atamasının gecikmesi ile faizlerde sınırlı bir artış oldu.” denildi. Bu arada Merkez Bankası başkanlığına resmen atanmak için Köşk’ten onay bekleyen Erdem Başçı’nın yaklaşık 2,5 yıl önce başkan yardımcılığı görevine atanmasına ilişkin kararnamenin Cumhurbaşkanı Sezer tarafından bir gün içerisinde onaylandığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Devlet Bakanı Ali Babacan, Sezer’e bir başkan ve iki başkan yardımcısının isimlerini verdi. Başçı isminin Köşk’ten dönmesine ihtimal verilmezken Sezer’in diğer isimler üzerinde araştırma yaptığı öğrenildi. Hazine çevreleri Cumhurbaşkanı’nın düşünmek için süre istemesini ise normal karşılıyor.

Öte yandan Erdem Başçı’nın Kasım 2002’deki seçimlerin ardından Devlet Bakanı Ali Babacan’a danışman olduktan sonra eşi Sıdıka Başçı’nın başörtüsü taktığına yönelik haberlerin yanlış olduğu öğrenildi. Eğitim hayatını sürdürürken başı açık olan bayan Başçı’nın tercihini çocuklarından yana kullanmak istediği için danışmanlık şirketini de kapattığı kaydedildi. Edinilen bilgiye göre Sıdıka Başçı, 1999 yılında hacca gittikten sonra başörtüsü kullanmaya başladı. Bu arada Erdem Başçı’nın annesi ve iki kız kardeşinin başörtülü olmadığı öğrenildi.