Para Politikası Kurulu yarın toplanıyor

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), 7. olağan toplantısını yarın yapacak.

Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz başkanlığında yarın Temmuz ayı olağan toplantısını yapacak. Toplantıya Başkan Yardımcıları Erdem Başçı, Burhan Göklemez, Mehmet Yörükoğlu ile kurul üyeleri Güven Sak ve İbrahim Turhan’ın katılması bekleniyor.

Yarın saat 14.00’da başlayacak olan Para Politikası Kurulu, saat 17.00’ye kadar olan toplantının ilk bölümünde Merkez Bankası yetkilileri ve uzmanları ile Hazine Müsteşarlığı yetkilileri katılarak, genel ekonomik gelişmeler değerlendirilecek. Kurul, saat 17.00-19.00 arasında yapacağı toplantının ikinci bölümünde ise Para Politikası Kurulu üyeleri görünüme ilişkin son değerlendirmeler yapıldıktan sonra oylama yapılacak. Toplantı sonrası Para Politikası Kurulu, alınan karara ilişkin kısa metni ve faiz kararını Merkez Bankası tarafından basın duyurusu ile açıklanacak. Kurul, bu yıl 24 Ağustos, 26 Eylül, 19 Ekim, 23 Kasım ve 21 Aralık tarihlerinde 5 olağan toplantı yapacak.

Merkez Bankası’nın 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren açık enflsayon hedeflemesi politikasına geçtiğini açıklamasının ardından Para Politikası Kurulu, bu zamana 6 kez olağan 2 kezde olağanüstü toplanmıştı. Kurul, şimdiye kadar yaptığı 5 olağan toplantısında faizleri değiştirmezken, bir toplantısında da faizleri 0,25 puan indirmişti. Piyasalardaki dalgalanmalar nedeniyle haziran ayında iki kez olağanüstü toplanan Kurul, bu toplantılarda faizler toplam 4 puan artırmıştı.