‘Paragöz ve açgözlü insanları memleketin bilmesi lazım’

Çevre ve Oman Bakanı Osman Pepe, Tuzla'daki zehirli varillerin gömülmesi olayında bir firmanın değil, birden fazla firmanın suçlu olduğunu söyledi.

TBMM’de AK Parti Grup toplantısından önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Pepe, Tuzla’da gömülen zehirli varillerle ilgili olarak, “Faturaların seri numaraları, adresleri tespit edildi. Arazi sahipleri ve kamyoncularla ilgili tüm hususlar da ilgili mercilere iletildi” dedi.

Bir gazetecinin, “Bu isimleri açıklayacak mısınız?” diye sorması üzerine Bakan Pepe, “Ben bunu çok açık ve net bir şekilde söyledim. Bu konudaki tavrımız son derece net, açık. Bu paragöz ve açgözlü insanları memleketin bilmesi lazım” diye konuştu. “Bazı firmazalar zan altında kaldıklarını söylüyor. Varilleri gömenleri ne zaman açıklayacaksınız” diye sorulması üzerine Bakan Pepe, “Öyle şey yok. Kendinizden eminseniz niye telaşlanıyorsunuz? Kendinizden eminseniz telaşlanacak hiçbir şey yok. Ama yanlışınız varsa, ayaklarınız dolanıyorsa ona hiçbir şey söyleyemem” dedi.

Varilleri gömenlerin tek bir firma mı yoksa birden fazla firma mı olduğunun sorulması üzerine Osman Pepe, Tuzla’daki olayda birden fazla firma olduğunu söyledi. Bakan Pepe, elde edilen ilk bilgilerin, ilk bulguların bir firmayı işaret ettiğini ancak yeni bulguların birden fazla firmanın işin içinde olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Bakan Osman Pepe, TBMM Genel Kurulu’nda bekleyen Çevre Kanunu görüşülmesi sırasında, mevcut tasarıda yer alan, çevreyi kirletenlere ilişkin cezaların arttırılmasını talep edeceğini söyledi. Pepe, Tuzla örneğinde olduğu gibi çevreyi kirletenlere verilmesi öngörülen para cezalarının arttırılmasını isteyeceğini kaydetti.

TCK’nin 55, 181 ve 182. maddelerini hatırlatan Bakan Pepe, Tuzla örneği veya benzeri çevre suçlarını işleyenlerin 5 yıldan az olmamak üzere hapis cezasına çarptırılmasının öngörüldüğünü kaydetti.