Paralimpik olimpiyatlarına katılacak yelken millî takımı kuruluyor

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Teknik Kurulu, yelken sporu için Muğla'nın Marmaris ilçesinde toplandı.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Teknik Kurulu, yelken sporu için Muğla’nın Marmaris ilçesinde toplandı. Toplantıda Türkiye şampiyonası başlatılması karara bağlandı. Rio’da 2016 yılında düzenlenecek Paralimpik Olimpiyatları’na sporcu yetiştirmek için gereken eğitimler ve teknik altyapı belirlendi. Millî sporcu adayları eğitiminin, Mersin’de 23 Kasım 2013 tarihinde başlatılması kararlaştırıldı.
Mares Otel’deki toplantıya Alanya, Mersin, İzmir, Marmaris ve Galatasaray engelli yelken takımlarının yetkilileri de katıldı. Teknik kurul, Atatürk Yelken Yarışları’nın Marmaris’te yapılıyor olması sebebiyle hem seyretme hem de Türkiye Yelken Federasyonu yetkilileriyle görüşme fırsatı buldu. Marmaris’in 12 ay yelken sporunun yapılabildiği bir limana sahip olması, Rio’daki 2016 Paralimpik Olimpiyatları’na sporcu yetiştirmede öne çıkardı. İlçede 40 bedensel engelliyi yelkenle tanıştıran ve üç lisanslı sporcu çıkaran Volkan Hatunoğlu’nun millî takım antrenörü seçilmesi, kadronun da Marmaris’te oluşması fikrini güçlendirdi.

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Demirhan Şerefhan, Rio Paralimpik Olimpiyatları çalışmalarının, Marmaris’teki bu toplantıyla başladığını belirterek, “Bizim amacımız, yelken branşında da katılmak. Uzun süredir yelkenle uğraşılıyor ama çok ciddi bir start verilmemişti. Ben öyle ümit ediyorum ki Marmaris’teki bu görüşmeler, bu eğitim süreci iyi bir başlangıç olacak ve 2016 için iyi bir start olacak.” dedi. Şerefhan, hedeflerinin engelli vatandaşların evlerinden çıkarılıp spor tesislerine, spor sahalarına, yelkenlilere taşınması, sporla tanıştırılması ve daha sonra da performans seviyesinde sporcular olmasının sağlanması olduğunu kaydetti.

“Paralimpik Yelken Hedef 2016” projesinin koordinatörü olan antrenör Hatunoğlu ise 2012 yılında başlattıkları bedensel engellilere yelken yaptırma çalışmalarının, bugün millî sporcu hazırlama seviyesine geldiğini vurguladı. Hatunoğlu, “Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Teknik Kurulu’nun burada toplantı yapıyor oluşu, Marmaris’te yeni bir pencere açıldığı anlamına geliyor. Amacımız, 12 ay yelken yapılabilir olan Marmaris’i, 2016 Paralimpik Oyunları’nda üs haline getirmek. Türkiye’deki en iyi yelkencileri, bedensel engelli yelkencileri biraraya getirerek millî takım kadrosunu oluşturmak. Bugün ilk adımlar atılıyor. Hedefimiz, 2016 yılında paralimpik oyunlarında Türkiye’yi yelken branşında en iyi şekilde temsil etmek.” şeklinde konuştu.

Umuda Yelken Engelliler ve Gençlik Spor Derneği (UYDER) Proje Koordinatörü Duygu Şengül de Marmaris’e gelmelerinin sebebinin, Rio’da düzenlenecek paralimpik olimpiyatlar için aday sporcu yetiştirebilmek olduğunu söyledi: “Daha çok sporcuya ulaşmamız, sponsor bulmamızla mümkün olacak. Ne kadar çok engelliler için özel tasarlanan tekne alabilirsek, o kadar çok sporcuya eğitim vermemiz ve daha çok sayıda olimpiyatlara oyuncu yetiştirmemiz mümkün olacak.”

Kamuda Çalışan Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Kamu-Ender) Genel Başkan Yardımcısı Tulgay Hasar ise yelken sporuna yeni adım attıklarını belirterek, “Bedenen engelli olmak, spor yapmaya engel değildir. Biz yaşadığımız toplumun her alanında varız.” dedi.