Pardus’a geçenlerin lisans derdi bitiyor

Türk bilgisayar uzmanlarınca geliştirilen "özgür işletim sistemi" Pardus, lisanssız bilgisayar programı kullanan işletmelerin karşı karşıya bulundukları riskleri tamamen ortadan kaldırıyor.

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde çalışan Türk bilgisayar uzmanları tarafından geliştirilen “özgür işletim sistemi” Pardus, 26 Aralık’tan itibaren www.uludag.org.tr adresinden ücretsiz indirilmeye başlandı. Adını, Anadolu parsının Latince isminden alan Pardus’un en önemli özelliği özgür bir yazılım olması ve Genel Kamu Lisansı (GPL) ile dağıtılması. Pardus’un alternatifleri gibi yüksek ücretler karşılığında lisanslanması gerekmiyor. Pardus kullanan işletmelerin çeşitli baskın ve denetimlerden çekinmesine de gerek kalmıyor. Çünkü Pardus kullanıcıları, yasalara aykırı bir fiil içinde bulunmuyor.
Pardus, tam ve düzgün Türkçe desteği yanında, kurulum ve kullanım kolaylığı açısından da önemli yenilikler barındırıyor. Program, “Türkçe Doğal Dil İşleme Kütüphanesi” ve “Yazım Denetimi Eklentisi” Zemberek sayesinde, eksiksiz Türkçe sözlük ve yazım denetimi desteği veriyor.
Pardus, sadece işletim sistemi olarak adlandırılan temel bilgisayar programından ibaret değil. Bir bilgisayarda olması gereken ve iş yaparken kullanılacak pek çok özgür yazılım da Pardus’un içinde yer alıyor. Bunlar arasında “Firefox” İnternet tarayıcısı, “OpenOffice.org” ofis paketi en bilinenleri. Pardus’ta ayrıca, İnternet araçlarından oyunlara, çokluortam oynatıcılarından kişisel bilgi yöneticilerine kadar bir masaüstü kullanıcısının tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek onlarca ücretsiz program bulunuyor.
Kısacası Pardus, özgür olması, bir bilgisayarda kullanılan her türlü yazılımı olarak sunması, Türkçe desteğini eksiksiz vermesi, kullanım kolaylığı ve bizzat Türk bilgisayar uzmanlarınca Türkiye’de geliştirilmesi nedeniyle benzerlerinden çok farklı bir işletim sistemi olarak öne çıkıyor.
www.uludag.org.tr
Pardus, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde yürütülen Ulusal Dağıtım projesi kapsamında geliştirilmiş, Linux temelli, ulusal bir işletim sistemi. Pardus altyapısı, mevcut Linux dağıtımlarından ve rakip diğer işletim sistemlerinden daha kolay kurulabilecek ve kullanılabilecek şekilde görev temelli ve insan merkezli bir yaklaşımla tasarlanmış, maksimum esneklik ve performansı bir arada sunabilecek modüler bir yapıda oluşturulmuş. Pardus Genel Kamu Lisansı (GPL) ile özgürce dağıtılmakta ve kullanılmakta.
TÜBİTAK UEKAE, bilgi güvenliği, haberleşme ve ileri elektronik alanlarında yeni teknolojilerin ve milli ürünlerin geliştirilmesine öncülük eden bir araştırma enstitüsü. 30 yılı aşkın deneyimi ile UEKAE, ulusal teknolojik bağımsızlığı sağlamayı başardı. UEKAE bünyesinde, Kriptoanaliz Merkezi, Yazılım Donanım Ortak Kriter Test Merkezi, Tempest Test Merkezi, Akustik Test Merkezi, Ürün Geliştirme, Elektronik Harp, Mikroelektronik, Optoelektronik birimleri ve kamu çalışanlarına e-imza sertifikaları sağlayan Kamu Sertifikasyon Merkezi bulunmakta. UEKAE, özel ve kamu sektörlerinden kuruluşlarla yürüttüğü projelerle ve üniversitelerin de katılımı ile evrensel bilime katkıda bulunmakta.