Paris’te camiye gaz bombasi

PARIS - Fransa'nin baskenti Paris'in banliyösü Clichy-sous-Bois dört gündür dinmeyen siddet dalgasi dün gece mahalledeki camiyi de vurdu.

Daha sonra, polis verilerine göre alti tane emniyet görevlisinin tasli saldiriya ugradigi ve hafif yara aldigi çatismada 11 kisi göz altina alindi.

Sosyal ve maddi açidan geri kalmis ve agirlikli olarak Afrikali göçmenlerin oturdugu Clichy-sous-Bois’da geçen haftadan beri süren arbedelerde çogu issiz olan gençler çok sayida araba kundaklayarak devletin sosyal politikalarini protesto ediyor.

Geçen Persembe günü polis tarafindan takip edildiklerini zannedip firara baslayan üç gencin, bir trafo merkezinde elektrige kapilip ikisinin can vermesi mahallenin gençlerini ayaga kaldirdi. Sehir banliyölerinde siddet dalgasini durduracagini ifade eden Içisleri Bakani Nicolas Sarkozy, olayla ilgili özel tahkikat kurulu olusturacagini, magdur aileleri ziyaret edecegini bildirdi.

Her gece 20-40 arabanin yakildigi Fransa’da sene basindan beri 9 bin polis ekibinin tasli saldirilara ugradigi hesaplandi.