Paris’te Türkler cami için yürüyecek

Paris yakınlarındaki Pontoise şehrinde yaşayan Türkler, kendi imkanlarıyla inşa ettikleri kültür kompleksi ve caminin açılışına izin verilmesi için yarın yürüyecek.

Yürüyüş Pontoise’daki Cergy-Pontoise Fransız-Türk Kültür Derneği’nin önünde saat 13: 00’te başlayacak. Bölgede yaşayan tüm gurbetçileri kendilerine destek vermeleri için çağıran dernek başkanı Hikmet Türk, bütün girişimlerine rağmen caminin açılışına engel olan belediyeyi protesto edeceklerini söyledi. Yürüyüş için hazırlanan bildiride, « Bodrumlardan çıkmak istiyoruz…1987’den bu yana uygun bir yer bulmak için mücadele ediyoruz. Fransız kurumlarından hiç bir mali yardım talep etmiyoruz. Sadece meşru çağrılarımızı dinleyecek bir kulak…insan haysiyetine ve Cumhuriyet’in değer ve prensiplerine uygun bir ibadet yerine sahip olmak için » deniyor.

2003 YILINDA ŞEHİRDEKİ FRANSIZ ELEKTRİK KURUMU’NUN (EDF) BİNASINI SATIN ALAN DITIP’E BAĞLI

Cergy-Pontoise Fransız-Türk Kültür Derneği, içerisinde cami, kültür merkezi, spor salonu olan bir komplekse dönüştürdü. Fakat binanın alımı sırasında, ön alım hakkı bulunmasına rağmen hiç bir sorun çıkarmayan belediye, dernek inşaat izni isteyince engel çıkarmaya başladı. Belediye, önce yeterli park yeri olmadığını gerekçe göstererek derneğin projesini reddetti. Bunun üzerine gerekli değişiklikleri yaparak ikinci bir proje sunan dernek yine cevap alamadı. Bunun üzerine belediye giden dernek yetkilileri, sağcı Belediye Başkanı Philippe Houillon’un karar için iki yıl bekleme hakkını kullanmaya karar verdiğini öğrendi. Yasalara göre bu karara iki ay içinde itiraz hakkı bulunan derneğin, bu sürenin geçmesinden dolayı bu hakkını da kaybettiği bildirildi.

Belediye, kararın derneğe zamanında tebliğ edildiğini fakat giden mektupların geri döndüğünü ileri sürerken Türk derneği ise şimdiye kadar belediyeden hiç bir mektup almadıklarını savunuyor. Dernek yetkilileri, bunun bölgede cami yapılmasına karşı çıkan başkanın bir oyunu olduğunu ileri sürüyor. İnşa izni vermemekte direnen belediye, derneğin gaz başvurusunu da aynı şekilde geri çevirmiş. Gurbetçiler, henüz inşaat çalışmaları tam olarak bitmeyen camide titreyerek namaz kılıyor. Fransa’da gaz alabilmek için belediyenin izni gerekiyor.

Öte yandan, şimdiye kadar dernek yetkilileriyle görüşmeyi reddeden belediye başkanının, derneğin geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısının ardından Hikmet Türk’le bir kaç kez görüştüğü fakat bir sonuç alınmadığı bildirildi.

Belediyenin engellerine rağmen cuma namazı için bitirilmeyi bekleyen camiye gelen Türkler, binaya gaz verilmediği için soğukta namaz kılıyor.

Belediye nezdindeki girişimlerinden sonuç alamayan Türk derneği, basın toplantısı düzenleyerek sorunların Fransız ve Türk medyasına anlattı.