‘Parlamentoda görev yapan kimse Öcalan’ın affına evet demez’

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Meclis gündeminde bulunan Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'nın teröristbaşı Abdullah Öcalan'a af getirdiğini iddia eden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı sert bir dille eleştirdi.

Çiçek, “Hiçbir Cumhuriyet Hükümeti, bu parlamentoda görev yapan hiçbir milletvekili, terörist başının affına evet demez ve diyemez. Böyle bir sorumsuzluğu, böyle bir vicdansızlığı hiç kimse yapamaz” dedi.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’na ilişkin CHP Genel Başkanı Cemil Çiçek’in eleştirilerine cevap verdi. Geçmişte pek çok kez pişmanlık yasalarının çıkartıldığını anımsatan Çiçek, bu tür yasaların devlet ihtiyacı olarak çıkartıldığını kaydetti.

Hukukun bir yorum meselesi olduğunu aktaran Çiçek, ”Hiçbir Cumhuriyet hükümeti, bu parlamentoda görev yapan hiçbir milletvekili, Türk vatandaşı olmaktan gurur duyan hiçbir Türk vatandaşı, terörist başının affına ‘evet’ demez ve diyemez. Böyle bir sorumsuzluğu, böyle bir vicdansızlığı hiç kimse yapamaz. Evvela bundan emin olmamız lazım” şeklinde konuştu. Çiçek, şöyle devam etti: “Kim benim vatanseverliğimden şüphe eder? Kim neden ve hangi hükümet onu affetme noktasında özel bir gayretin içine girsin, böyle kanunların içinde, arasında, arkasında dolaşarak böyle bir sonucu Türkiye’nin önüne getirsin? Bunu söylemek hükümetle bühtandır, bu tasarıyı hazırlayanlarla bühtandır.”

Çiçek, geçmişte, terörist başı ve terör üzerinden muhalefet tarzı sergilendiğini ancak bunun ülkeye fayda getirmediğini kaydetti. Çiçek, CHP’den meselenin hukuki zeminde tartışılmasını ve bu konuda bir endişe varsa bunu ilgili komisyonlarda dile getirmesini istedi. Bazı kişilerin Terörle Mücadele Yasa Tasarısı ile ”terörist başına af geliyor” düşüncesi taşıyabileceğini belirten Çiçek, ”Halbuki, hukuki düzenleme olduğu için Sayın Baykal’ın söylediği hakikatin kendisi değildir, mutlak hakikat değildir. O da kendi kanaatini söylüyor. Bu kanaatin biz doğru olmadığı kanaatindeyiz” ifadesini kullandı.

Çiçek, iftira ve imar kirliliği suçları dışında, tüm etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanabilmesi için, sanıklar hakkında hükmün verilmemiş olması şartını getirdiklerini açıkladı.

Etkin pişmanlıktan yararlanma hükümleri ile Abdullah Öcalan’ın durumunu karşılaştıran Çiçek, ”Bahse konu terörist başı bakımından hüküm verilmiştir. Bu, Ceza Kanunu yürürlüğe girmezden çok evvel verilmiştir. Seneler evvel bu hüküm verilmiş ve bizim iç hukukumuz bakımından da bu hüküm kesinleşmiştir. Terörist başı Abdullah Öcalan ile ilgili hüküm verildi mi, verilmedi mi? Bütün mesele buradadır.” şeklinde konuştu.