Parmaksız : Dershanelerin kapatılması teşebbüs hürriyetine aykırı

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M.

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M.Arif Parmaksız, bir süredir kamuoyunu meşgul eden dershanelerin kapatılması konusunda yazılı açıklama yaptı.
Parmaksız açıklamasında, dershanelerin yada okul haline getirilmeyen dershanelerin kapatılmasının Anayasa ile teminat altına alınmış ‘çalışma ve teşebbüs hürriyeti’ne aykırı olduğunu kaydetti.
NTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Nevşehir’de bulunan dershaneler ve dershane yöneticileri ile gerçekleştirilen toplantı sonrasında yazılı açıklama yaptı. Özellikle Nevşehir’deki dershanelerin cüzi sermayelerini birleştiren öğretmenler tarafından kurulan dershaneler olduğunu bu dershanelerin öğrencilerine özel ders aldıramayan velilere hizmet ettiğini belirten Parmaksız “Eğitimde öncelik dershanelerin kapatılması değil, eğitim kalitesinin artırılması olmalıdır. Dershanelerin ise bu amaca hizmet ettiği ortadadır. Dershaneler ve verdikleri eğitim konusunda bir sıkıntı yaşanıyorsa bu konuda yapılacak yeni düzenlemelere elbette dershane sahipleri de karşı değildir. Ancak, böyle bir düzenleme yerine dershanelerin kapatılması çözüm değil aksine sorunların büyümesi anlamına gelir” şeklinde konuştu.