Parti projesi mayısta kesinleşiyor

Solu toparlamayı hedefleyen ve bu amaçla bir süredir toplantılar düzenleyen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) partileşme sürecine girdi.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, solda yeni oluşum çalışmalarını Zaman’a değerlendirdi. ‘Solda yeni arayışlar’ başlıklı toplantılarda önemli mesafeler aldıklarını kaydeden Çelebi, solu toplumla buluşturmaya çalıştıklarını ifade etti. Toplantıların çok faydalı geçtiğini anlatan Çelebi, “Farklı kesimlerden gelen katılımcıların taleplerini tartışıyoruz. Son olarak mayısta bir durum değerlendirmesi yapacağız. Elde edeceğimiz sonuçları sol partilere anlatacağız. Ortak bir çıkış noktası olup olmadığını beraber göreceğiz.” dedi. Oluşumun mevcut partilerle uzlaşamaması halinde yeni bir parti kurup kurmayacağı konusunda net konuşmayan Çelebi, “Bizim bireysel siyaset yapıp yapmama kaygımız yok. Sorun, solun iktidarı için bütün araç ve gereçleri ortaya koymak. Bize bir rol düşüyorsa elbette o rolün içinde yer alırız.” cevabını verdi. DİSK Başkanı, ‘mevcut sol partilerden birini hedeflediklerine ilişkin iddiaları ise “Biz CHP’yi, SHP’yi, ÖDP’yi veya DSP’yi hedefleyen bir çalışma yapmıyoruz. Sosyal demokrat bir partinin nasıl olması gerektiğini ortaya koyuyoruz.” şeklinde cevapladı. Süleyman Çelebi, hedefledikleri sol anlayışın toplumun ezilen çoğunluğuna hitap edeceğini dile getirerek, “Hedef kitlemiz, toplumun yüzde 80’i. Bugüne kadar sağa oy veren insanlara şimdi de bize oy verin diyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Darbeci başka ülkede yargılanıyor, biz koruyoruz

12 Mart muhtırasına ve 28 Şubat sürecine destek vermekle suçlanan DİSK Genel Başkanı, darbelerin her türlüsüne karşı olduklarını söyledi. 12 Mart muhtırasındaki tutumları konusunda ise yanlış anlaşıldıkları görüşünde. 12 Eylül sonrası açılan DİSK davası nedeniyle idamla yargılandığını ve 4 yıl hapis yattığını hatırlatan Çelebi, o günlerde yaşadıklarını şu sözlerle özetliyor: “Hapse girdiğimde kızım 1,5 yaşındaydı. Çıktığımda annesine, ‘bu yabancı amca kim?’ diye sordu.” Şemdinli olaylarını da değerlendiren Süleyman Çelebi, tabloyu Susurluk skandalının devamı olarak görüyor: “Hep beraber izlediğimiz Kurtlar Vadisi aslında Türkiye’nin fotoğrafını veriyor.” Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’ın adının Şemdinli iddianamesinde geçmesi konusunda ise Çelebi şu yorumu yaptı: “Hukuk, rütbesi ve mevkisi ne olursa olsun herkese eşit olarak uygulanmalı. Ama bu ifadeden bir suçlunun koruması yapılıyorsa bunu kabul etmek mümkün değil.” Darbelerin ülkeyi geriye götürdüğünü dile getiren DİSK Başkanı, “Pek çok ülkede daha önce darbe yapanlar cezalandırıldı. Ancak bir tek ülkemizde darbeciler Anayasa’yla korunuyor.” eleştirisinde bulundu.