Partiler rakiplerini nasıl vuracak?

Türkiye seçim yılına girerken, AK Parti, CHP ve Anavatan Partisi, seçim stratejilerini belirlemeye başladı. Meclis’te grubu bulunan üç partinin de dosyaları hazır.

Türkiye seçim yılına girerken, AKP, CHP ve Anavatan Partisi, seçim stratejilerini belirlemeye başladı. Meclis’te grubu bulunan üç parti de, seçim sürecinde “yolsuzluk” suçlamalarını gündeme getirecek.

AKP’nin belediye kökenli milletvekilleri, CHP aleyhine İSKİ skandalı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve CHP’li bazı belediyelerle ilgili yolsuzluk iddialarını içeren dosya hazırlığına başladı. AKP’li milletvekilleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması beklenen iddiaları önümüzdeki günlerde gündeme getirecek.

AKP’nin, CHP’li belediyelerdeki yolsuzluk iddiaları ile ilgili rapor için bulduğu slogan, “Ak kaşık değilsiniz” olacak.

7 DOSYA HAZIR

CHP’li belediyelerle ilgili 7 dosyanın hazırlığının tamamlandığı belirtilen çalışmanın ince noktaları titizlikle saklanıyor. Hatta hangi belediye başkanları hakkında dosya tutulduğu, AKP’li milletvekillerine bile söylenmiyor.

Halen milletvekili olan CHP’li eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen ile CHP’li eski Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen’in ve CHP’li bazı belediyelerin farklı dönemleriyle ilgili suçlama ve iddiaların dosyanın temelini oluşturduğu öğrenildi.

Yolsuzluk iddialarını, AKP grup toplantılarında Erdoğan gündeme getirecek.

CHP’NİN SLOGANI: “ALİ DİBO AKP”

CHP, yolsuzluk iddialarını açıklarken, Hatay’da AKP’lilerin adının karıştığı yolsuzluk suçlamalarına yapılan “Ali Dibo” benzetmesini kullanacak. CHP’nin ekonomist ve bürokrat kökenli milletvekilleri, AKP’liler hakkında açılan davalarla usulsüz atamaları liste haline getiriyor. Atamalar, “yasa-etik dışı atamalar” başlığı ile kamuoyuna açıklanacak. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bu çalışmanın ilk işaretlerini parti grup toplantısında dile getirmeye başladı. CHP, AKP’lilerin akraba ve eş dost atamaları ile TÜBİTAK, SPK, Kızılay gibi kamu kurumlarında yaşanan ve yargı kararı ile usulsüz olduğu tespit edilen uygulamaları da AKP aleyhine kullanacak.

CHP, seçim meydanlarında ise, “yolsuzlukla mücadele diye geldiler, rüşvet, yolsuzluk ve Ali Dibo’lar yönetimi kuşattı” sloganını işleyecek.

CHP, “temiz siyaset, dürüst ve şeffaf yönetim, laik cumhuriyet” üçlemesi üzerinde duracak.

ANAVATAN DOSYA AÇIKLAYACAK

Anavatan Partisi de, AKP’ye karşı “yolsuzluk” suçlamalarını kullanacak. Parti yöneticileri, Anavatan Partisi Genel Başkan Erkan Mumcu’nun talimatı doğrultusunda çalışmalara başladı. İllerden gelen ihbarlar değerlendirilecek ve genel seçime kadar TBMM’de kısa aralıklarla bir dosya ya da suçlama kamuoyuna açıklanacak.