Partisinin yabancıya mülk satışının yasaklanmasına tepki gösterdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'li Mahmutlar Belde Başkanı Bülent Top, partisinin yabancıya mülk satışına ilişkin kanunun iptali için yaptığı başvuru üzerine partisinden ve görevinden istifa etti.

Yeniden düzenlenen ve yabancılara mülk edinme hakkı tanıyan yasa Mahmutlar beldesindeki inşaat yatırımcısı ve emlak sektörüne derin bir nefes aldırmıştı.

Yasa, Alanya’da iş dünyasındaki hareketliliğin yeniden yaşanmasına vesile olmuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısı düzenleyerek, mülk yasasının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıklamıştı.

Anadol’un yaptığı açıklamalara tepki çığ gibi büyürken, yasanın iptal istemine karşı çıkan CHP Mahmutlar Belde Başkanı Bülent Top da, partisinden ve görevinden istifa ettiğini açıkladı. İstifa gerekçesiyle ilgili bir açıklama yapan Bülent Top, başta Genel Başkan Deniz Baykal olmak üzere partisinin önde gelen isimlerinin verdikleri sözlerin arkasında durmadığını söyledi. Yabancılara mülk yasasının kabulü nedeniyle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, 12 Ocak 2006 tarihinde beraberindeki milletvekilleriyle Alanya’ya geldiğini kayden Top, “Baykal, Alanya’da sektör temsilcileriyle görüşerek ‘Anayasa Mahkemesi’ne gitmeyeceklerini belirtmişti. Rahat olun ve işlerinize bakın bu konuda size söz veriyorum demişti.

Bu sözlere rağmen, CHP kanunun tamamını kapsayan anayasanın 32. maddesini incelemeden yasanın iptaline ilişkin dava dilekçesini imzaladı. Dilekçeyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açtı. Bu nedenle partinden istifa ediyorum.” diye konuştu.

Yasanın iptaline ilişkin dilekçeye imza atan CHP milletvekillerinin telefonlarına bile cevap vermediğini kaydeden Top, CHP grup Başkanvekili Kemal Anadol’un yappmış olduğu hareketin parti ahlakına uygun olomadığına dikkat çekti.

“CHP’den ve ve Mahmutlar’ın değerli yatırımcı ve iş adamlarından özür dileyerek, dava geri çekilene kadar belde başkanlığı görevimden istifa ediyorum” diyen Top, yasanın iptalinin sektörü derinden yaralayacağının altını çizdi.

CHP İlçe Başkanı Ali Gürkan ise mülk satışıyla ilgili açılan davayı protesto eden Mahmutlar Belde Başkanı Bülent Top’un istifasına karşılık kimsenin CHP’den üstün olamayacağını söyledi.

“Bir belde başkanı, Genel Başkanımız Deniz Baykal’a karşı gelmemeli.” diyen Gürken, kimsenin CHP ile pazarlık yapamayacağını savundu.