Paşanın protestosu ABD’ye özür diletti

Beyaz Saray'da aranmak istenince geri dönen Org. Saygun'dan özür dilendiği belirtildi. ABD'lilerin "Dönün, yanlışlık oldu" ricasına rağmen Saygun dönmemiş

Dışişleri Bakanlığı kaynakları da, yaşananları doğrulayarak olayın kapandığını söyledi.
ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Oramiral Edmund Giambastiani’nin resmi davetlisi olarak bu ülkede temaslarda bulunan Orgeneral Saygun, ABD programı kapsamında Crouch’la geçen perşembe Beyaz Saray içindeki “Eisenhower” idari yönetim merkezinde bir araya gelecekti. Ancak sabah 07.00 civarında Beyaz Saray’a giriş yaparken, x-ray cihazı, üniformasındaki metal düğmeler nedeniyle öttü. Bunun üzerine kapıdaki güvenlik görevlisinin üzerini aramak istediği Saygun, anında tepki göstererek Beyaz Saray’ı terk etti.
Protesto niteliğindeki gelişmeden haberdar olan Crouch, Washington’da kaldığı otele dönmekte olan Saygun’u yolda telefonla arayarak özür diledi. Ayrıntıları Hürriyet gazetesinde yer alan gelişmeye göre, Crouch, Beyaz Saray girişinde gereken önlemlerin alındığını belirterek, tekrar davette bulundu. Ancak Saygun, yapılan uygulamanın şahsından öte Türk halkına ve TSK’ya karşı bir saygısızlık olduğunu kaydederek, Crouch’un “Beyaz Saray’a dönün ricasını” geri çevirdi.
Saygun, arzu ettiği takdirde Crouch’u kendisinin otelde ağırlayabileceğini söyledi. Bunun üzerine Crouch, hemen Saygun’un kaldığı otele gitti ve daha önceden planlanmış görüşme gecikmeli de olsa gerçekleşti.
Beyaz Saray’da birinci derece güvenlik düzeyi uygulaması yapıldığını söyleyen Crouch, kapıdaki görevlilerin ziyaretten haberleri olmadığı için yanlış bir harekette bulunduklarını belirterek, bir kez daha özür diledi. Crouch, ayrıca, yapılan uygulamada herhangi bir kasıt aranmaması ricasında da bulundu.
Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da arama kriziyle ilgili olarak şunları söyledi: “O bir yanlış uygulamaydı. Görevlinin işi abartmasından kaynaklandı. Ulusal Güvenlik Konseyi’nden büyükelçiliği arayıp özür dilediler. Netice itibariyle bunu büyütmemek lazım.”

Wilson: Üzgünüm
ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ise olayla ilgili olarak, “Ziyaretçilere uygulanan güvenlik önlemleri nedeniyle bir sorun yaşanmış. Çok üzgünüm. Ancak gezisi çok iyi geçti, bundan memnunum” değerlendirmesinde bulundu.