Paskalya Bayramı kutlamaları yumurta saklayarak başladı

Side'de yerleşik yabancılar Paskalya Bayramı kutlamalarına başladı.

Side’de yerleşik yabancılar Paskalya Bayramı kutlamalarına başladı. Beldede yerleşik yaşayan Alman, Hollanda, Norveç, İsveç, Belçika, İsviçre, Rus ve Avusturyalı 9 ailenin 16 çocuğu, Paskalya kutlamaları çerçevesinde Side Antik Kent’in değişik bölgelerine 86 değişik renkte boyanmış yumurta bıraktı. 18 renkte boyanan Paskalya yumurtası 24 Nisan’a kadar yerleşik yabancı ailelerin çocukları tarafından bulunacak. En fazla yumurta toplayan çocuğa kitap seti hediye edilecek.

Side’de 6 yıldır yaşayan emekli diş hekimi Rose Lochmann, torunlarıyla birlikte Paskalya kutlamalarına başlayan yerleşik yabancılardan. Paskalya kutlamalarına çocuklarla birlikte Side’de yumurta bırakarak başladıklarını belirten Lochmann, 4 gün içinde 18 renkte boyadıkları 86 yumurtayı, tarihi şehrin değişik yerlerine bıraktıklarını kaydetti. Paskalya’nın, Hristiyanlık inancında Hz. İsa’nın dirilişini temsil ettiğini belirten Lochmann, 24 Nisan tarihine kadar en fazla yumurta toplayan çocuğa kitap seti hediye edeceklerini belirtti.
Lochmann, “Bizim inancımıza göre, Paskalya Bayramı çok önemli. Bayram süresince genelde çikolatadan yapılan Paskalya tavşanı ve Paskalya yumurtası hediye edilir. Side’de 6 yıldır Paskalya Bayramı’nı torunlarımla birlikte kutluyorum.” diye konuştu.
Hollandalı 9 yaşındaki David Sem de Paskalya Bayramı için değişik renklerde annesiyle birlikte 13 yumurta boyadığını kaydetti.
Alman pedagog Petra Ottmann, Hristiyanlık inancına göre, Paskalya Bayramı’nın Hz. İsa’nın yeninden dirilişini temsil ettiği için önemli bir bayram olduğunu kaydetti.