Paskalya Bayramı tatili Antalya bölgesinde otelleri yüzde 90 oranında doldurdu

Side-Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği(Side-TUDER) Başkanı Cengiz Haydar Barut, Side destinasyonunda açık olan otellerin doluluk oranının Paskalya Bayramı tatili ile birlikte yüzde 90 doluluk seviyesine ulaştığını söyledi.

Side-Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği(Side-TUDER) Başkanı Cengiz Haydar Barut, Side destinasyonunda açık olan otellerin doluluk oranının Paskalya Bayramı tatili ile birlikte yüzde 90 doluluk seviyesine ulaştığını söyledi. Bölge destinasyonunda konaklama tesislerinin yüzde 98 oranında açık olduğunu belirten Barut, 2011 turizm sezonunu Paskalya Bayramı ile birlikte açtıklarını ifade etti. 2011 turizm sezonunda geçen yıla göre yüzde 20’lik artışla bölgeye 4 milyonun üzerinde turist gelmesini tahmin ettiklerini belirten Barut, gelen turistlerin büyük çoğunluğunu başta Almanlar olmak üzere Orta Avrupa ülkeleri ile Rus turistlerin oluşturduğunu kaydetti. Barut, “2 haftalık Paskalya Bayramı tatili bölge destinasyonundaki otelleri büyük oranda doldurdu. Side destinasyonundaki konaklama tesislerinde doluluk oranı yüzde 90 seviyesine ulaştı. İyi bir turizm sezonu geçireceğimize inanıyorum. Orta Doğu ve Afrika ülkelerindeki siyasi karışıklık ve belirsizlik Avrupalı ve Rus turistleri Türkiye’ye yöneltti. 2011’de bölgemize 4 milyon turiste karşın 4 milyar dolar turizm geliri bekliyoruz.” diye konuştu.
Manavgat Sabit ve Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, bölgede 2011 turizm sezonunun başladığını belirtti. Turistlerin tatil için gelmeye başlamasıyla birlikte Perşembe pazarında hareketlilik oluştuğunu belirten Doğan, bu hareketliliğin kış durgunluğundan sonra esnafa moral sağlayacağını ifade etti. mevsim olarak pazarcı esnafının en durgun olduğu dönem olduğunu söyledi. 2011 turizm sezonundan umutlu olduklarını belirten Doğan, esnafın yüzünü tezgaha bakıcı değil, alıcı turistin güldüreceğini kaydetti.
Manavgat’ta uluslararası pazarlarda Osmanlı bindallısı ve otantik elbise satıcılığı yapan esnaf Mehmet Ali Bilir, 2 haftalık Paskalya Bayramı pazarcı esnacı için can simidi olduğunu belirtti. Paskalya tatilinin Perşembe pazarının hareketlendirdiğini belirten Bilir, pazara Alman, Hollanda, Avusturya, Danimarka, İsviçre, Norveç ve Belçikalı turistlerin yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti.
Manavgat Botçular Derneği Başkanı Ramazan Taş, Paskalya tatilinin bot turizmini hareketlendirdiğini belirtti. Taş, 2 haftalık tatil süresince 15 bin Avrupalı turisti Manavgat Irmağı’nda bot turuna çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.