Pastanecilere hijyen kalite ve teknolojinin önemi anlatıldı

Diyarbakır'da, uluslararası pastacılık sektörünün öncülerinden Puratos Gıda Sanayi ile Mal-di Gıda bölgedeki pastane ve unlu mamul üreticilerine eğitim semineri verdi.

Dedeman Oteli’nde yapılan seminere Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak’ta faaliyet gösteren pastaneciler katıldı. Seminerde konuşan Puratos Genel Müdürü Mehmet Tez, pasta, ekmek ve çikolata sektöründe hizmet verdiklerini söyledi. Teknolojinin ulaştığı son noktayı pastacılık sektörüne uyarlayarak daha kaliteli mamuller üretmeye çalıştıklarını belirten Tez, “Dünya tüketim ve tüketim alışkanlıkları her gün değişiyor. Puratos olarak biz de bu değişime ayak uydurmak için sürekli kendimizi yenilerken Türkiye’de bu sektörde çalışan meslektaşlarımızın değişimi yaşamalarına yardımcı oluyoruz. Gerek teknolojinin ulaştığı son noktayı pastacılık sektöründe kullanmak gerekse kalite standartlarını yakalamak için çalışıyoruz. Bu amaçla düzenlediğimiz seminerde bölgedeki pastanecilerin halka daha kaliteli ve temiz gıdalar satmalarını yardımcı olacağız” dedi.

Semineri düzenleyen Mal-di Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erenkara da, gıda üretiminde öncelikli şartın hijyen olduğuna dikkat çekti. Puratos ile koordineli çalışarak, pastacılık ve unlu mamuller sektörünü bölgede geliştirmeye çalıştıklarını anlatan Erenkara, “Diyarbakır’da merdiven altı üretim yapan çok sayıda işyeri var maalesef. Merdiven altı pastanecilerin sayısı ruhsatlı pastaneciler kadar var. Bu durum vatandaşı rahatsız ediyor. Çünkü vatandaş pasta ve tatlı türü gıdalar alırken ‘acaba temiz mi?’ diye soruyor kendine. Biz de bunun önüne geçmek için pastanecileri bilgilendirme, eğitim ve teknolojiyi hayatlarına sokarak işlerini kolaylaştırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Diyarbakır’daki pastane sayısı 1988 yılına kadar 10 iken, 2006’ya gelindiğinde kent merkezindeki pastane sayısı 213’e yükseldi. Ayrıca, Diyarbakır’da 54 kadayıf ve 21 baklava işletmesi var.