Patnoslular kaymakamin sürekli degismesine tepkili

AGRI - Agri'nin Patnos ilçesine son 4 yil içerisinde gelen kaymakamlar en fazla bir yil 10 ay görevde kaldi.

Ilçede son 4 yilda görev yapan kaymakalardan hiçbiri, 3 yillik normal süresini doldurmadan baska yerlere tayin edildi. Bu yüzden Patnos’ta 4 yilda üç kaymakam görev yapmis oldu.
Ilçede 2001 yilinda göreve baslayan Osman Tunç, 3 yil kalmasi gerekirken 1 yil 10 ay sonra Manisa Saruhanli Kaymakamligi’na atandi. Yerine gelen Mehmet Öz ise 1 yil görev yaptiktan sonra Kars’a Vali yardimcisi oldu. Öz’den sonra Patnos’a 2004 yilinda Ilhan Uran atandi. Icraatleriyle vatandaslarin sevgisini kazanan Uran ise ilçede sadece 9 ay görev yapti. Geçtigimiz günlerde tayini çikan Uran’i Içisleri Bakanligi Tatvan’a atadi. Patnos’tan ayrilmaya hazirlanan Uran’in yerine ise kimse atanmadi.

Patnos’a kaymakamin atanacagi konusunda da belirgin bir durum olmamasi ilçede rahatsizliga yol açti. Yaklasik olarak 9 aydir Patnos’ta görev yapan Ilhan Uran’nin normal sartlarda görevde 3 yil kalmasi gerekirken Tatvan’a atanmasina halk tepki gösterdi. Patnos Belediye Baskani Abdulhalik Taskin, Patnos’ta sürekli kaymakam degistirilmesine karsi olduklarini belirterek, bunun hiç kimseye fayda getirmedigini, sadece ilçe halkinin zarar gördügünü ifade etti. Taskin, ”Türkiye’de milletvekillerinin asil amaçlari, kendi seçim bölgeleri ve halki için refah seviyesini yükseltmek, istihdami saglamak, issizligi azaltmak ve saglikli bir kent meydana getirmek için yeni projeler üretmektir. Ama maalesef bizim milletvekillerimizde bunlardan hiçbirisi olmazken, sadece kendi ‘çevremizi nasil ihya ederiz’ kendi ’emellerimizi nasil gerçeklestiririz’ düsüncesi hakim. Patnos’ta sürekli kaymakam degistirilmesinden yana degiliz. Zaten gelen kaymakam 4-5 ayini ancak ilçeyi tanimakla geçiriyor. Eger istikrar isteniyorsa bir devamliligin olmasi sart. Aksi takdirde bundan Patnos zarar görüyor ve kaybediyor.” seklinde konustu.

Patnos’ta esnaflik yapan Mustafa Açik ise tepkisini su sözlerle ifada etti: ”Bir ilçede eger 9 ayda kaymakam degistiriliyorsa oturup düsünmek lazim. Patnos halkinin ilçeye her atanan kaymakamdan beklentisi var. Hatta bazilari kendi menfaatleri için sürekli beklenti içerisindeler. Beklentileri gerçeklesmedigi zaman çok çabuk kaymakamla ters düsebiliyorlar. Kaymakamiz çaliskan, yolsuzluklara göz yummayan, iyi niyetli bir insandi. Ilçeyi hemen hemen tanimis ve tam hizmet etme sevkini yakalamisken, tayini çikartildi. Sürekli kaymakam degistirilmesinden yana degiliz.” seklinde sitemini dile getirdi.

Necmettin Söylemez de, ilçe kaymakaminin tayininin çimasina üzüldüklerini belirterek, ”Kaymakamimiz çaliskan ve dürüst birisiydi. Patnos’ta sik sik kaymakam degisikligi ilçe halkina zarar veriyor. Onun için eger Patnos’un da bir yerlere gelmesini ve kalkinmasi isteniyorsa o zaman bir istikrarrin ve devamliligin olmasi sarttir.” diye diye konustu.