Patrona yapılan beş yanlış!

Patronları ‘idare etme’ sanatının inceliklerini bu haberde bulacaksınız.

İşyeri ile ilgili birçok efsane vardır ve çoğu direkt ‘patron ile ilişkiler’ üzerinedir. İnsanlar değişiyor, yaklaşımlar, beklentiler de öyle… Bu durumda dün ‘doğru’ gelen ‘ofis’ yaklaşımlarını da ‘update’ etmek gerekiyor.

Amerikan BNET Internet firması, bugüne kadar toplum içinde doğru olduğu sanılan beş çalışma ortamı yanlışını belirleyerek çalışanların patronlarıyla iyi geçinmelerini sağlayacak 5 teklifte bulundu. Firmanın internet sitesinde yayınlanan ‘Kariyer Tavsiyeleri’ başlığı altında çalışanlara, patronları ‘idare etme’ sanatının incelikleri anlatılıyor. BNET’in çalışmasında gözlenen en önemli noktaların başında gelişen teknolojinin artık işyerlerindeki patron, işçi ve yöneticilerle olan ilişkilere yeni bir bakış kazandırdığı. Ve yine gelişen teknolojinin işi sadece işyeri ile sınırlı tutmayıp hemen her yere taşıması. Kariyer basamaklarını tırmanmaya azmetmiş çalışanların bilmesi gereken beş püf nokta, yanlış söylentiler ile beraber şöyle:

BİRİNCİ YANLIŞ

Patronunuz gelmeden ofiste olun.

Geleneksel yanılgı: Beş dakika bile geç gelseniz patronunuz işi gevşek tuttuğunuzu düşünecek.

Neden yanlış? Cep telefonundan elektronik posta bile atabildiğiniz günümüz telekomünikasyon çağında patronlar koltuğunuzu ısıtmanızdan çok verdikleri işi vaktinde bitirmenize önem verirler.

Öneri: Evde veya arabada yaptığınız ekstra çalışmalardan patronunuzu haberdar edin. Elektronik postalara anında cevap vererek bunu yapabilirsiniz.

İKİNCİ YANLIŞ

Meşakkatli konuları açmadan önce izin isteyin.

Geleneksel yanılgı: Kötü haber vermeden önce patronunuzun iyi bir havada olmasını istersiniz.

Neden yanlış? Cep telefonları ve elektronik posta sayesinde kelimeler her zamankinden de hızlı yayılıyor. Eğer patronunuza vakitlice haber vermezseniz başkası sizden önce meseleyi dile getirir ve siz baştan savılan insan konumuna düşersiniz.

Öneri: Kötü haberleri açarken, olaya nasıl çözüm getirmeye çalıştığınızdan bahsederek başlayın.

ÜÇÜNCÜ YANLIŞ

Çalışanlar içinde patronun iyi yanlarını anlatın.

Geleneksel yanılgı: Patronunuz, takımın moralini ve motivasyonunu yüksek tutmak yönündeki çalışmalarınızı takdir edecektir.

Neden yanlış? Eğer patronunuz sevilmiyorsa bu konuda sizin yapacağınız çok az şey vardır.

Öneri: Patronunuzun arkasından konuşmalar başladığında, diğerlerine katılmayın. Patronunuzun iyi yaptığı şeyleri ön plana alıp, konuşmalara katılın. İşyerindeki patronunuza casusluk yapan kişi (her işyerinde muhakkak bir tane casus vardır) patrona rapor verince, sizin iyi şeyler söylediğinizi yetiştirecektir.

DÖRDÜNCÜ YANLIŞ

Patronunuzu, altınızda çalışanlardan koruyun.

Geleneksel yanılgı: Eğer patronunuz takım üyeleriyle doğrudan konuşursa, sizin bu konuda sessiz kaldığınız herkesin kulağına gider.

Neden yanlış? Günümüzün büyük firmalarında, bilgi akışını kontrol etmeye çalışmak anlamsız.

Öneri: Altında çalışanlarınıza patronla yapacakları konuşmalar hakkında ipuçları verin.

BEŞİNCİ YANLIŞ

Sinirliyseniz patrona hiçbir şey söylemeyin.

Geleneksel yanılgı: Sinirli anlarda söylediğiniz şeylerden dolayı daha sonra pişmanlık duyabilirsiniz.

Neden yanlış? Problemi oluşturan duygularınız değil, duygularınızı ifade etme şeklinizdir.

Öneri: Soğukkanlılığınızı kaybetmeyin. Sinirli olduğunuzda patronunuza patlamadan duygularınızı ifade edin. Şikâyet etmekten ziyade, değiştirmek istediğiniz şeyleri söyleyin ve patronun da yardımını isteyin.