Patronunuz sözünün eri mi?

Her beş patrondan ikisi çalışanlarına verdiği sözü tutmuyor. Her beş patrondan dördü ise çalışanlarına kötü sözler söylüyor.

Ankete göre çalışanlarına kötü davranan patronlar, sadece çalışanları değil, şirketleri için de büyük sorunlar yaratıyor. Kötü patronlar, şirkette düşük moral, daha az üretim ve daha yüksek istifaya neden oluyor. Florida Üniversitesi İş İdaresi Bölümü öğretim görevlisi Wayne Hochwarter, “Çalışanlar işlerini ya da şirketlerini bırakmıyor, patronları yüzünden işten ayrılıyorlar” dedi. Araştırmacılar, patronundan küfür dolu sözler duyan çalışanların, daha fazla yorgunluk, iş gerginliği, depresyon, güvensizlik yaşadığını açıkladı. Bilim insanları, iyi çalışma ortamının ücretten önemli olduğunu, moralsizliğin daha az üretime yol açtığını vurguladı.
The Leadership Quarterly isimli iş dergisinde yayımlanacak olan çalışmada “Çalışanlar, mutsuz oldukları işlerde daha uzun çalışma saatleri veya hafta sonu çalışma gibi ek işleri daha az kabul ediyor. Ayrımcılık yapıldığını hisseden çalışanlar kime başvuracağını önceden bilmeli” denildi.