Pazardan aldigi mantardan zehirlenen kadin hayatini kaybetti

ISTANBUL - Kadiköy'de, yedikleri kültür mantarindan zehirlenerek kaldirildiklari hastanede tedavi altina alinan Törün ailesinden bir haftadir yogun bakimda tutulan 31 yasindaki Güssün Törün, hayatini kaybetti.

Kayisdagi Mahallesi’nde kurulan semt pazarindan bir hafta önce aldiklari kültür mantarini aksam yemeginde yiyen anne Güssün, baba Hüseyin ile çocuklari Nazife (9), Aggül (7), Fatma Nur (4) ve Aysegül Törün (5), gece siddetli kusma sikayeti ile yakinlari tarafindan Haydarpasa Numune Hastanesi’ne kaldirildi. Yedikleri kültür mantarindan zehirlendikleri belirlenen aile üyeleri, tedavi altina alindi. Ancak mantari pazardan alan Güssün Törün, dün sabah saatlerinde yogun bakim ünitesinde hayatini kaybetti. Zehirlenen ailenin diger fertlerinin bir gün önce hastaneden taburcu edildiklerini kaydeden doktorlar, Güssün Törün’un hastaneye geldigi ilk günden buyana diyaliz makinesine baglanmasina karsin tedaviye cevap vermedigini söyledi.

Bir kisinin hayatini kaybettigi zehirlenme olayi ile ilgili Üsküdar Cumhuriyet Savciligi sorusturma baslatti. Hastane morgunda ceset üzerinde ön otopsi yapan savci, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için cesedi Adli Tip Kurumu’na sevk ederken, ailenin sikayetçi olmamasi durumda dahi polisin olayla ilgili yapacagi sorusturmanin ardindan belirlenen sorumlular hakkinda kamu davasi açilacagini kaydetti.

Bu arada, cenazeyi almak için Haydarpasa Numune Hastanesi morguna gelen Güssün Törün’ün yakinlari ise semt pazarlarinin denetimsizliginden sikayet etti. Yetkililerin görevlerini yapmadigini belirten Törün’ün yakinlari, vatandaslarin dikkatli olmalarini ve pazarlardan mantar almamalarini istediler.