Pazardan meyve alırken dikkat!

Açıkta satılan gıdalar hasta ediyor ,ölümlere yol açabiliyor.

Özellikle pazarlarda açıkta satılan sağlıksız gıdaların böbrek yetmezliği, kanlı ishal ve tifo gibi birçok hastalığın yanı sıra vücudun zayıf düştüğü anlarda ani ölümlere de sebep olabildiği belirtildi.
Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı ve Tarım İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Şube Müdürü Ramazan Çelebi, açıkta ve ambalajsız olarak satışa sunulan gıdaların insan beslenmesinde gıdanın çeşidine ve içeriğine bağlı olarak birçok risk oluşturduğunu söyledi.

Özellikle toplumda pazar kültürünün yaygın olmasının açıkta gıda satışını artırdığını vurgulayan Çelebi, açıkta gıda alınmasıyla ilgili yanlış pazar kültürünün ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini bildirdi. Gıda zehirlenmesinin bütün dünyada çok sık görülen sağlık sorunlarından birisi olduğunu dile getiren Çelebi şunları söyledi: “Sağlıksız gıda saklama ortamları, gıda hazırlamasındaki hatalar ani zehirlenme riskine yol açmaktadır. Son yıllarda hazır gıda tüketiminin artması ve açıkta satılan gıdaların tüketilmesi sonucu ‘E.Coli’ kaynaklı gıda zehirlenmeleri ortaya çıkmaktadır. Bu bakteri türü sadece dışkılarda bulunduğu için gıda hazırlanması, saklanması ve satışında temizliğe özen gösterilmediğini gösteriyor.” Açıkta satılan gıdaların böbrek yetmezliği, kanlı ishal, tifo gibi hastalıklara yol açabileceğini dile getiren Çelebi, bu durumun bağışıklık sistemi zayıf olan yaşlılar ve çocuklarda daha tehlikeli sonuçları olabileceğini, hatta vücudun zayıf düştüğü anlarda ani ölümlere bile yol açabileceğini dile getirdi.