PDR’ ciler toplandı

5. PDR Anabilim Dalı Başkanları Toplantısı İnönü Üniversitesi'nde yapıldı

Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya YÖK Başkan Vekili İsa Eşme ve 21 üniversiteden 36 uzman katıldı. Toplantıda konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu, cumhuriyetin çağdaşlaşma projesi olduğunu, bu projenin en önemli unsurunun başında eğitim geldiğini belirtti. Ülkede bir çok sorun bulunduğunu, bu sorunların çözümünün eğitimle giderileceğini ifade eden Hilmioğlu, buna rağmen ülkede bir tasarruf söz konusu olduğunda ilk ödemelerin kesildiği yerlerin eğitim kurumları olduğunu belirtti. Bu bakış açısının bir an önce değişmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Hilmioğlu, ayrıca kadro ve kaynak sorunu varken yeni üniversiteler kurulmasının da tamamen siyasi bir tavır olduğunu kaydetti.

İnönü Üniversitesi PDR Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kılıç ise, PDR, hizmetlerinin amacının bireyin kendini anlaması, tanıması, yerinde ve doğru kararlar verebilmede kendini geliştirmesi ve gerçekleştirmesi olduğunu belirtti. Kılıç, toplantıdaki amacında bunun paralelinde, öğrenci niteliğinin ve hizmet kalitesinin artırılmasının yollarını aramak, bulma ve uygulamak olduğuna dikkat çekti.

Toplantının açılış programında son olarak söz alan Türk PDR Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak ise, toplumun psikolojik hizmetlere duyduğu gereksinime bağlı olarak üniversitelerde bu alanda eğitim veren programların sayısı ve kontenjanlarının YÖK tarafından hızla artırılması gerektiğini kaydetti.