Pedagoji eğitimi alan öğrencilerin metematikleri zayıf

Hollanda genelinde yapılan araştırmada pedagoji eğitimi alan öğrencilerin matematik ve hesaplarının son derece kötü olduğu belirtildi.

Bu öğrencilerin ancak yüzde elli üçünün birinci yıl sonunda ‘groep 8’ seviyesine çıkabilirken yüzde yirmisinin ise bu seviyenin altında kaldığı vurgulandı. İlkokul bitirme sınavı olan Cito-Groep tarafından yapılan araştırma neticesinde bu sonuca varıldığı belirtildi. Konu ile ilgili bir dosya ile nisan ayında Bilim ve Eğitim Bakanı Marja Van der Hoeven’nin karşısına çıkacak olan yetkililer konunun önemine dikkat çekecekler.
Eğitim uzmanı G. Straetmans, sonuçların kötü olmasının düşündürücü olduğunu, bu duruma çözüm bulmak için Cito seviye tespit sınavında bir değişiklik yapılarak matematik ve hesap konularında eksik olan öğrencilerin ek bir sınava girmeleri gerektiğini açıkladı. Straetmans, “Basit çarpım ve ölçüm işlemlerinde bile yüzde kırk yedi oranında öğrencilerin negatif bir derecelerinin olması bizleri endişelendiriyor.” dedi.
Eğitim ve Bilim Bakanı Marja Van der Hoeven’in nisan ayında yapılacak eğitim debatında konuya ne şekilde eğileceği ne tür önlem alacağı merak ediliyor.
Diğer taraftan Cito sınavlarında Türkler’in açmış olduğu özel eğitim kurumlarının başarısı gözden kaçmıyor. Sınav neticelerinde 2004 yılında 550 puan olan en yüksek puanı Amsterdam Akçağ Eğitim Merkezi çıkartırken, 2005 yılında ise Utrecht Beatitas Eğitim Merkezi 550 puan çıkartmıştı.
Hollanda genelinde ilkokul sonu seviye tespit sınavı olan Cito sınavı ile öğrencilerin genel durumları belirlenerek meslek okulu veya yüksekokula gidip gidemeyecekleri belirleniyor.