Pedal çevirerek afetzedelerin imdadına koşacaklar

Jandarma, muhtemel afet anında ulaşım ve iletişimin kesildiği noktalarda gönüllü bisikletçilerden destek alacak.

Jandarma, muhtemel afet anında ulaşım ve iletişimin kesildiği noktalarda gönüllü bisikletçilerden destek alacak. ‘Bisikletli afet gönüllüleri projesi’ kapsamında Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanlığı ile Bursa AFAD İl Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Yeşil Pedal Bisiklet Derneği işbirliği yapacak.

    Bursa Jandarma Bölge Komutanlığı’nda bisikletçilerin katıldığı bir eğitim düzenlendi. Türkiye’de ilk olan proje kapsamında verilen eğitim renkli görüntülere sahne oldu. Bursa Jandarma Komutanı Albay Vedat Çolak da eğitimde hazır bulundu.

    Komutanların sunumunun ardından verilen eğitimde; afetlerde yaşanan iletişim problemleri ile telsiz, jandarma entegre muhabere sisteminin (JEMUS) kullanımı, 156 acil çağrı konum belirleme sisteminin tanıtımı, afetlerde helikopter iniş alanı seçimi, hazırlanması, çevre emniyetinin alınması ve helikopter biniş inişlerde dikkat edilecek hususlar anlatıldı.
    
Ayrıca Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timinin tanıtımı, GPS ile harita kullanımı ve arazide yön bulma ve Jandarma köpek timlerinin afetlerde kullanımı konularında katılımcılara eğitim verildi.

    Özellikle helikopter eğitimi büyük ilgi çekti. Vatandaşların meraklı sorularını ilgili komutanlar cevapladı. Gönüllü bisikletçiler, jandarma köpekleri ve yön bulma cihazlarına büyük ilgi gösterdi.

    Yeşil Pedal Bisiklet Derneği Başkanı Yalçın Ataylar, amaçlarının muhtemel afet anında bisikletçilerin gönüllü olarak neler yapabilirizi araştırmak olduğunu belirterek, “Afet anında bisikletçi her yere gidebilir. Yolların çöktüğü ve iletişimin kesildiği noktalara daha kolay ulaşılır, mantığı ile başladığımız bir proje.” dedi.

    Bu konuda AFAD İl Müdürlüğü’nün de kendilerin destek verdiğini, eğitimlerin devam edeceğini dile getiren Ataylar, “Bisikletçiler, enkazdan yaralı kurtarmayacak veya enkazda görev almayacak. Esas görevi lojistik destek. Bisikletçi arkadaşımız kendi ailesi ile işi bitirip AFAD’a ‘ben görev istiyorum’ dediğinde AFAD ona bir telsiz verip olay yerinden doru bilgi aktarımı ve ihtiyaçlara direkt müdahaleyi sağlayacak.” şeklinde konuştu.

    Projenin dünyada örneğinin daha olmadığının altın çizen Yalçın Ataylar, “Amacımız bisiklet etrafında toplanan insanlar olarak topluma nasıl yararlı olabiliriz ? Bilinci daha nasıl artırabiliriz bunun için projede yer aldık. Resmi üyemiz 86 ama internetten 3 bin kişi takip ediyor.” dedi.