Pekin 2008’de Türk halıları kullanılacak

PEKİN 2008 Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Ciang Şiaoyü, olimpiyat oyunlarında Türk halıları kullanılacağını söyledi.

TC Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden gazeteciler 9 günlük bir ziyaret için Çin’de bulunuyor. Pekin’de bulunan heyet, Genel Müdür Yardımcısı Nuray Altan başkanlığında Pekin Olimpiyatları’nın yönetim yeri olan Olimpiyat Kulesi’ni de ziyaret etti. Burada 2008 Pekin Olimpiyatları Başkan Yardımcısı Ciang Şiaoyü ile görüşen gazeteciler Pekin’in olimpiyatlara nasıl hazırlandığıyla ilgili bilgi aldı. Bir gazetecinin Başkan Ciang’a, Pekin Olimpiyatları’nın organizasyonunda herhangi bir Türk şirketinin yer alıp almadığı ya da olimpiyatların herhangi bir ihalesine katılıp katılmadığıyla ilgili sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Bildiğim kadarıyla yok, ancak olimpiyatları için çalışan şirketler işlerinde son derece profesyoneller. Sadece kendi alanlarında uzmanlaşmış şirketler olimpiyatların organizasyonda yer alıyor. Ancak şunu söyleyebilirim ki olimpiyatlarda Türk halılarını kullanacağız.”

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, geçen eylül ayında Çin’e yaptığı ziyarette, Pekin Olimpiyatlarının Başkanı ve Pekin Belediye Başkanı Van Çii Şan ile yaptığı görüşmede, kendisinden Türkiye-Çin arasındaki ticari açığın kapanması yardım için olimpiyatların ana stadyumunun tribün inşaatında Türk firmalarına destek olmasını istemişti.