Pencereden atamadı yangında can verdi

İstanbul dün yürekleri dağlayan bir olayla sarsıldı. Bir anne ve 3 çocuk, alevlere yenik düşen Fatih'teki ahşap binada yanarak can verdi

İkinci katta mahsur kalan Perihan Koç (27), kızları Tuğçe (6) ve Tülin (3) ile o sırada evlerinde bulunan komşularının çocuğu Kemal Bakır (5) feci şekilde hayatını kaybetti. Perihan Koç’un, iki çocuğunu yorgana sararak pencereden atmak istediği; ancak ‘bir şey olur’ endişesiyle cesaret edemediği öğrenildi.

Ailenin komşusu Handan Civan, olayı şöyle anlattı: “Çocukları at tutarız dedik, ancak cesaret edemeyip geri döndü. 10 saniye sonra da kayboldu. Apartmandan çığlıklar duyuluyordu.” 4 kişinin canına mal olan ahşap evdeki yangın büyük bir ihmali de gözler önüne serdi. Aynı binada geçen yıl da elektrik kontağından yangın çıkmasına rağmen tesisatın değiştirilmediği öğrenildi.

Yangın, sabah saat 09.45 sularında Kiremit Caddesi Fatih Tevkii Cafer Mahallesi Duhancı Sokak üzerindeki 3 katlı ahşap binada çıktı. Giriş kattaki alevler nedeniyle dışarıya çıkamayan üst kattaki aile fertleri ön cama çıkarak yardım istedi. Yardım gelmeyince aile fertlerinden 64 yaşındaki Fethiye Arslan, torunu Ömür Arslan (13) ve Azize Tekin (16), binanın arka kısmına gidip kendilerini camdan aşağı attı. Sokakların dar olması ve araç parkları yüzünden itfaiye ekipleri uzun süre yangına müdahale edemedi. İkinci katta mahsur kalan anne Perihan Koç (27), kızları Tuğçe (6) ve Tülin (3) ile o sırada aynı dairede bulunan komşularının çocuğu Kemal Bakır (5) hayatını kaybetti. Yanan binadan baygın bir şekilde çıkarılan aile reisi Tuncay Koç’un, 17 Ağustos depreminin öncesinde bitişikteki binada oturduğu, daha sonra Elazığ’da bulunan ailesini İstanbul’a getirerek yanan binada ev tuttuğu bildirildi. Cesetlerin torbalar içinde ikinci kattan çıkartılması sırasında olay yerine gelen aile yakınları ve komşuları feryat etti. Yangın, itfaiyenin yaklaşık 2 saatlik çalışması sonucu kontrol altına alındı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Aynı binada geçen yıl da yangın çıkmış

Kiracılarının ölümünden dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirten ev sahibinin oğlu Mehmet Sevinç, yangını kendi oğlundan duyduğunu ve koşarak geldiğini söyledi. Apartmanda 3 ailenin kaldığını hatırlatan Sevinç, binada geçen yıl da benzeri bir yangının yaşandığını doğruladı. Yangında yaralıları kurtaran Ramazan Barla ise çığlık seslerini duyduğunu söyledi. Giriş katta oturan Ayşegül Bakır’ı kurtardığını anlatan Barla, “İtfaiye ve ambulans sokakların da dar olması ve hatalı park edilen araçlar sebebiyle 45 dakika sonra geldi. Yangını görenler müdahale etmeye cesaret edememiş.” diye konuştu. Yangından kurtulan ve güçlükle konuşabilen Fethiye Arslan olayı şöyle anlattı: “Aşırı dumandan korktuk ve orta kata doğru çıktık. Alt kattaki yangın orta kata da sıçradı. Biz de pencereden atlamak zorunda kaldık.” Bu arada Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasında ihbarın ardından Fatih Grup Amirliği’nden hareket eden itfaiye ekibin 7 dakika sonra yangına müdahaleye başladığı ifade edildi. “Olay yerindeki cadde ve sokakların dar olması ve araç parklarından dolayı araçların yangına kısa sürede müdahale etmesinde sorun yaşandı.” denilen açıklamada, Fatih grubunun 7 araç ve 35 personel; takviye olarak olay yerine çağrılan Beyoğlu grubunun 5 araç, 18 personelle yangına müdahale ettiği belirtildi.

İstanbul sokakları itfaiyeye geçit vermiyor

İstanbul’da itfaiye araçları, muhtemel bir yangın ve kurtarma olayı sırasında çoğunluğu Sarıyer, Şişli ve Fatih’te olan aşırı dar ve fiziki engellerle dolu bin 327 sokağa giremiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, bir yıl önce İstanbul’da aşırı dar olan ve çeşitli fiziki engeller nedeniyle araçların giremediği sokakları tespit etmişti. Sarıyer’de 324 sokağa itfaiye giremiyor. Sarıyer’i, 132 sokak ile Şişli, 109 sokak ile Fatih ve 106 sokak ile Ümraniye izliyor. Pendik’te 98, Gaziosmanpaşa’da 90, Beyoğlu’nda 89, Üsküdar’da 80, Kadıköy’de 65, Kartal’da 44, Adalar’da 42, Bakırköy’de 33, Beykoz’da 30, Beşiktaş’ta 28, Maltepe’de 27, Bayrampaşa’da 17 sokağa itfaiye araçları giremiyor. Avcılar ise 3 sokakla diğer ilçeler arasında en avantajlı durumda görülüyor. İtfaiye bu sokaklardaki yangına uzun su hortumları ya da sokak üzerlerindeki depo ve yangın musluklarını kullanarak müdahale edelebiliyor