Pepe Bükreş’te meslektaşları ile buluştu

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) örgütüne üye ülkelerin çevre bakanları, Bükreş'te düzenlenen toplantıda buluştu.

2-3 Mart tarihlerini kapsayan toplantının ikinci gününde bölgesel işbirliği anlaşması imzalandı. Sırbistan’ın üye olarak ilk defa yer aldığı toplantıda Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Rusya Federasyonu, Sırbistan-Karadağ, Türkiye, Ukrayna ve Romanya çevre bakanları nezdinde temsil edildi.

Ekim 2005’ten beri dönem başkanlığını Romanya’nın yürüttüğü örgüt, Nisan ayında bölge dışişleri bakanlarının katılacağı toplantıyla Romanya dönem başkanlığını devredecek. Nisan’daki toplantıya Cumhurbaşkanı Basescu da katılacak.

İmzalanan anlaşma, örgüte üye ülkelerin çevre alanında yapılacak işbirliğini lanse edecek bir yapıda hazırlanmış. Anlaşma ayrıca, Karadeniz bölgesinde uzun süreli gelişimi için çevre planının ana maddelerini kapsıyor. Anlaşmada çevrenin korunması için hazırlanan alternatif projeler masaya yatırıldı.

Türkiye’yi temsilen toplantıya katıldığını kaydeden Bakan Pepe, toplantıda Karadeniz’i Kirlenmeye Karşı Koruma Sözleşmesi’nden kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmek için neler yapıldığını ele alma fırsatı bulduklarını ifade etti.