Pepe; ‘Edirne’deki zararlar ödenecek’

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Edirne'de su taşkınlarından zarar gören çiftçilerin tüm zararlarının karşılanacağını bildirdi.

TBMM Genel Kurulu’nda Edirne’de yaşanan sel felaketi nedeniyle gündem dışı söz alan AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak ve Rasim Çakır’ın sözlerine cevap veren Osman Pepe, Edirne’de yaşanan selin olayının, ‘Romanya ve Bulgaristan’daki aşırı yağışlar nedeniyle baraj kapaklarının açılmasından kaynaklandığını söyledi. Su taşkınlarında, dünyadaki iklim değişikliğinin de gözardı edilmemesi gerektiğini ifade eden Pepe, Edirne’deki su taşkınlarının Bulgaristan ile Türkiye arasında, sınırı aşan sular bağlamında bir sorun olduğunu söyledi.

Soruna çözüm olması beklenen Su Akacağı Barajı’nın bugüne kadar Bulgaristan’ın bazı hassasiyetleri nedeniyle yapılamadığını belirten Pepe, yapılacak bir anlaşma ile sorunun kısa sürede çözüleceğini kaydetti. AK Parti hükümetleri döneminde belediyeler arasında ayrım yapmadıklarını dile getiren Pepe, her belediyeye borcu ne kadar olursa olsun yüzde 40’ın üzerinde kesinti yapılmadan ödeneklerinin gönderildiğini söyledi.

Sel sularının çekilmesinin ardından zarar tespit çalışması yapılacağını belirten Osman Pepe, Edirne’de su taşkınlarından zarar gören çiftçilerin tüm zararlarının karşılanacağını bildirdi. Pepe, ”Edirne’deki çiftçilerin zararları, tespit ve tazmin edilecektir. Kredi borcu olanların kredi faizleri de ertelenecektir” dedi. Pepe, altyapı, kanalizasyon ve yollardaki zararlar da tespit edilerek, bu

zararların karşılanacağını kaydetti.

AK Parti Edirne Milletvekili Necdret Budak, felaket bölgesine 750 milyar lira ödenek çıkarıldığını söyledi.