Pepe: Tarımsal kuraklık söz konusu değil

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, ''Bazı illerimizde barajların su seviyeleri geçen yıla oranla düşük olmasına karşın tarımsal kuraklık söz konusu değildir'' dedi.

Bakan Pepe, Bartın Valisi İsa Küçük’ü ziyaret ederek brifing almasının ardından bir gazetecinin, ”Yağışların azalmasından dolayı tarımda kuraklık yaşanacak mı?” sorusu üzerine, DSİ ile Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının koordineli çalışmalar sürdürdüklerini söyledi.

Türkiye’deki yağışların yüzde 50’sinden fazlasının mart, nisan ve mayıs aylarında olduğuna işaret eden Pepe, şunları kaydetti:

”Kuraklığı daha önceden tahmin etmek mümkün değil. Ancak, kuraklığı yönetmek mümkündür. Türkiye’de bugünkü tarih itibariyle geçen yıla oranla yağışlarda azalma olmuştur. Ama ilk kez yaşanmıyor, daha önceki yıllarda da bu seviyenin altında yağış almıştık. Bazı illerimizdeki içme suyu sağlayan barajların seviyeleri geçen yıla oranla düşük olmasına karşın Türkiye’de tarımsal kuraklık söz konusu değildir. Biz, geçen hafta enerjinin verimliliğiyle ilgili kanun çıkarttık. Bunların tamamı Türkiye’de çevreye saygılı ve küresel ısınmanın muhtemel risklerini bertaraf edecek kanunlardır.”

Pepe, Türkiye’de önemli ölçüde hidroelektrik su kapasitesi olduğunu bildiklerini belirterek, ”Şu anda da bunların yüzde 36’sı kullanılıyor, yüzde 64’ü ise atıl durumdadır. Bu atıl kapasitenin hayata geçirilmesini istiyoruz” diye konuştu.