Peres Isçi Partisi’nden ayriliyor

Israil eski basbakanlarindan Simon Peres'in Isçi Partisi'nden ayrilma kararini bugün açiklamasi bekleniyor.

Israil basinindaki haberlere göre Basbakan Ariel Saron seçimlerin ardindan Peres’e “baris elçiligi” görevi vermeyi düsünüyor.

EUROMED toplantilari için gittigi Ispanya’dan bugün dönmesi beklenen Simon Peres, Yediot Aharonot gazetesine verdigi demeçte istifasinin sinyallerini verdi. Peres, “Beni ilgilendiren ülkenin gidisati, parti benim için önemli degil” sözleriyle bu koundaki tavrini belli etti. “Kime ait oldugunuz degil nereye dogru gittiginiz önemlidir” diyen Peres, ülkesinin barisa yönlendirilmesi gerektigini belirterek “Bu konuda Saron dogru adim atiyor” ifadesini kullandi.

Isçi Partisi liderligini Amir Peretz’e kaptiran ve otomatik olarak Basbakan Yardimciligi görevinden de olan Simon Peres’in Saron’a destek verecegi ancak partisine geçmeyecegi yönünde de bazi iddialar gündeme geliyor.

Gazze’nin tahliyesi kararinin ardindan partisiyle ters düsen ve Filistin’le baris sürecini hizlandirmayi amaçladigini ifade eden Saron’un yapilacak erken genel seçimlerde parlamentodaki çogunlugu almasi bekleniyor.