Petrol 12 ayın en alt seviyesinde

Petrolün varil fiyatı son bir yılın en düşük düzeyine geriledi.

Amerikan hafif, tatlı olarak nitelendirilen petrolün varil fiyatı Asya piyasalarında perşembe günkü 2.50 dolarlık değer kaybından sonra 56.23 dolar seviyesinden işlem görürken, Brent türü ham petrol bir cent değer kazanarak 58.55 düzeyinden satıldı.

Petrol ihraç eden ülkeler topluluğu OPEC’in petrol üretiminde kesintiye gitmesi ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde petrole yönelik talepteki azalma piyasalardaki hareketlenmeyi durdurmuşa benziyor.

Kış aylarının dünyanın en fazla petrol tüketen ülkesi Amerika’da bu sene daha ılıman geçeceğine ilişkin tahminler petrol tüccarlarının satış eğilimine girmesine neden oldu.

Enerji Bakanlığı tarafından perşembe günü açıklanan bir raporda, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğal gaz stoklarının arttığının ortaya konması fiyatları düşüren bir başka etken oldu.

Mitsui Bussan Futures adlı finans şirketinden Tetsu Emori, ”piyasalardaki havanın giderek kötüleşmekte olduğu” görüşünde.

Petrol fiyatları İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırıları sırasında temmuz ayında rekor düzeylere çıkarak varil başına 78 dolardan işlem görmüştü.

Bazı uzmanlar, İran ve Nijerya’ya ilişkin jeopolitik istikrarsızlık kaygılarının petrol fiyatlarının yeniden tırmanışa geçmesine neden olabileceğine dikkat çekiyor.