Petrol aramak için sismik araştırma gemisi kiralanacak

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Karadeniz Bölgesi'nde petrol arama çalışmalarını sürdürüyor.

RV Geolog Dmitry Nalivkin isimli gemi ile Trabzon’un Of ile Yomra ilçeleri arasını kapsayan kıyı şeridinde petrol ve doğalgaz arama çalışması yapan TPAO, Orta ve Batı Karadeniz Bölümleri’nde yapacağı petrol ve doğalgaz araması için de sismik araştırma gemisi kiralamak için harekete geçti.

Toplam 4 bin 500 metrekarelik alanda araştırma yapacak olan TPAO, gerekli olan sismik gemisi için açacağı ihaleyi 14 Mart’ta yapacak. İhalenin ardından kiralanacak gemi, 2006 yılı sonuna kadar Orta ve Batı Karadeniz’de belirlenecek 3 ayrı bölgede data çalışması yapacak.

Dünya petrol rezervlerinin azalmasını dikkate alan Türkiye, enerji alanında dışa bağımlılığını azaltmak ve kendi kaynaklarını temin etmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bunun için Karadeniz’de daha önceden belirlenen sahalarda petrol ve doğalgaz aramalarına hız veren TPAO, çalışmalarını özellikle Doğu Karadeniz’de yoğunlaştırdı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Batı Karadeniz’de 30 milyar metreküp doğalgaz rezervi, Doğu Karadeniz’de ise yıllık 20 milyon ton petrol üretimi hedefliyor.

Doğu Karadeniz’de Trabzon’un Of, Sürmene, Araklı Arsin ve Yomra ilçelerinin kıyı şeridinde 500 metre açıktan kıyıya doğru sismik çalışma yapan TPAO, çalışmalarını Orta ve Batı Karadeniz Bölümleri’nde yoğunlaştırdı. Bunun için sismik araştırma gemisi kiralama yoluna giden TPAO, 14 Mart’ta ihaleye çıkıyor.

Geminin kiralanmasının ardından TPAO, ham petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerini belirlenecek bölgelerde yürütecek. Batı Karadeniz’de 2 bin 500 kilometrekarelik alanda, Orta Karadeniz’de ise 2 bin metrekarelik alanda yıl sonuna kadar sismik data çalışması yapmayı planlayan TPAO yetkilileri, elde edilecek verileri genel müdürlüğe gönderecek. Karadeniz’de 12 mili kapsayan petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının 20 Temmuz 2006’da tamamlanması planlanıyor.

2005 yılında 65 adet petrol ve doğalgaz kuyusu açan TPAO, 12 adedini ortak sahalarda sondajladı. Diğer kuyulardan 10’u Kırklareli’de, 7’si Tekirdağ’da, 4’ü İstanbul’da, 6’sı Adıyaman’da, 4’ü Şanlıurfa’da, 3’ü Siirt’te, 6’sı Batman’da, 4’ü Diyarbakır’da, 3’ü Adana’da, 2’si Düzce’de, Hatay, Muş, Erzurum, Zonguldak ve Samsun’da da birer tane bulunuyor.

2003 yılında 3 bin 15 petrol kuyusu olan Türkiye’de şu an 3 bin 154 kuyu bulunuyor. 2004 yılı sonunda 861 milyon 19 bin 532 varil petrol üretiminin yapılmıştı.