‘Petrol boru hatlarındaki hırsızlığı bitireceğiz’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan başta olmak üzere boru hatlarındaki petrol hırsızlığını önlemek için çok ciddi tedbirler aldıklarını söyledi.

Güler, Almanya ile enerji alanında şimdiye kadar 15 önemli ortak proje gerçekleştirdiklerini belirterek, rüzgar enerjisi ve termik santraller ağırlıklı 20 yeni projenin de devam ettiğini ifade etti. Güler, “Almanya ile enerji konusunda çok yoğun ilişkilerimiz var. Şimdiye kadar Afşin-Elbistan’dan tutun Kangal, Çayırhan, Çatalağzı ve Ambarlı Termik Santraları gibi 15 proje bitirdik. 3 Haziran’da faaliyete geçen Bakü-Tiflis-Ceyhan projesinde de Alman şirketlerin büyük katkısı oldu. Şimdi de termik santral ve rüzgar enerjisi ile ilgili 20 kadar ortak proje başlattık. Alman bakanla görüşmelerimiz bu doğrultuda olacak” dedi.

“PETROL KAÇAKÇILARINA AĞIR CEZA VERİLECEK”

Enerji Bakanı Güler, boru hatlarındaki petrol kaçakçılığının önlenmesine ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi: “Çok ciddi tedbirler almak üzere geçtiğimiz hafta güvenlik kuruluşlarıyla toplantılar yaptık. Başta Bakü-Tiflis-Ceyhan olmak üzere petrol boru hatlarından çok ciddi önemleri daha da artıracağız. Boru hatlarının jandarmanın dışında kurulacak ayrı bir teşkilat tarafından korunması ile ilgili görüşmeler sürüyor. Yeni teknolojik donanımların desteği, mesela uzaktan algılama kontrollerini ağırlıklı olarak kullanacağız. Şu noktada boru hatlarında çok yoğun bir tedbir alma dönemindeyiz. Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman petrol hırsızlığı sorun olmayacak. Ayrıca, ‘Petrol Kaçakçılığı ve Satışı’nın önlenmesine yönelik yasa tasarısı hazırlandı. Petrol hırsızlığı ve kaçak petrol satışı yapanlara çok ağır cezalar verilecek.”