Petrol fiyatlarını dibe indiren demeç

S. Arabistan Petrol Bakanı Ali el Naimi petrol üretiminde yeni bir kısıntıya gerek olmadığını açıkladı petrol fiyatları dibe vurdu.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali el Naimi petrol üretiminde yeni bir kısıntıya gerek olmadığını söyledi. El Naimi, uluslararası bir konferansa katılmak üzere geldiği Hindistan’da basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, ”piyasa koşullarının şu anda yeni bir üretim kısıntısı gerektirmediğini” söyledi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) daha önce aldığı üretim kısıntısı kararlarının olumlu etkilerinin görüldüğünü ve geçen yılın son çeyreğinde petrol stoklarının azalmasıyla piyasanın denge noktasına yaklaştığını belirten Suudi Bakan, ”paniğe gerek yok” dedi. Petrol fiyatlarının geçen yılın son haftalarından beri yüzde 15 gerilemesi üzerine piyasalarda OPEC petrol bakanlarının 15 Marttaki planlı toplantısından daha önce olağanüstü bir toplantı yaparak yeni bir üretim kısıntısı kararı alacağı yolunda söylentiler çıkmıştı. Fiyatlardaki düşüşü önlemek için Kasım ayından bu yana günlük üretimde 1,2 milyon varillik bir kısıntı uygulayan OPEC, 1 Şubattan itibaren de günde 500.000 varillik ikinci bir kısıntıya gitme kararı almıştı.

FİYATLAR GERİLEDİ

El Naimi’nin sözlerinin etkisi piyasalarda hemen görüldü. Suudi petrol bakanının yeni kısıntıya gerek olmadığını söylemesinin ardından Londra piyasasında ABD hafif petrolünün varil fiyatı düne göre 1,09 dolar azalıp 51,90 dolara, Brent petrolünün varil fiyatı da 91 sent azalıp 52,21 dolara indi.