Petrolcüler yeni üst kurul istiyor

Enerji sektöründe petrol ile ilgili üst kurul oluşturulması tartışmaları Ankara’da yeniden alevlendi.

‘Kaçak faaliyette bulunan akaryakıt bayii ve madeni yağ tesislerine göz açtırılmaması üzerine harekete geçen petrol lobisi, kendilerinin bir başka kurum tarafından denetlenmesi için kulis yapıyor.’ yorumu dile getiriliyor. Her yıl 2,5 milyar dolarlık vergi kaybına yol açan akaryakıt kaçakçılığını engellemek ve lisanssız faaliyet gösterilmesinin önüne geçmek için EPDK, güvenlik güçleri ile ortaklaşa yürüttüğü denetimleri sıklaştırdı. Bu çerçevede geçen yıl bin 469 bayie 57 bin 156’şar YTL’den toplam 83 milyon 962 bin yeni liralık ceza kesildi. Cezaların düşürülmesi için Enerji Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunan akaryakıt sektörü temsilcilerinin ‘petrol piyasası’ için yeni bir üst kurul oluşturulması teklifinde de bulundukları öğrenildi.

Elektrik Piyasası Kanunu ile kurulan EPDK; daha sonra çıkarılan Doğalgaz Piyasası Kanunu’nun da uygulayıcısı olarak belirlendi. Rafineri, ithalat, ihracat ile toptan ve perakende satışlardan devletin elini çekmesiyle özel sektöre açılan akaryakıt sektörünü düzenlemek üzere hazırlanan Petrol Piyasası Kanunu gündeme geldiğinde yeni bir üst kurul oluşturulması tartışmaları yaşandı. Ancak yapılan tartışmalardan sonra EPDK varken ikinci bir enerji kurulu oluşturulmasına gerek duyulmadı. 2003 sonunda çıkarılan Petrol Piyasası Kanunu ile sektörü düzenlemek üzere de Enerji Üst Kurumu görevlendirildi. Sektörde faaliyet göstermek için halihazırda çalışan 14 bine yakın bayie de Mart 2005’e kadar ‘lisans’ alma zorunluluğu getirildi. Kurum, Jandarma ve Emniyet güçleri ile Temmuz 2005 itibarıyla yaptığı denetimlerde lisanssız çalıştığı tespit edilen 2 bin 175 bayiyi mühürledi. Bunlardan kurumun bildirdiği eksikliklerini tamamlayan bin 75’i yeniden açıldı. Denetimlerde 180 adet madeni yağ tesisinden de 20 tanesi mühürlendi. EPDK, akaryakıta yabancı madde karıştıran, standart dışı akaryakıt depolayanlardan 116 adedine de çeşitli para cezalarının yanı sıra lisans iptali gibi cezalar kesti. Lisanssız, kaçak veya menşei belli olmayan akaryakıt taşıdığı tespit edilen 83 akaryakıt tankeri mühürlendi, sahipleri hakkında idari işlem başlatıldı.

Kurumun kestiği cezaları müracaatlarının bürokrasi engeline takıldığı için yediklerini öne süren sektör temsilcileri, henüz denetimler tamamlanmadan ‘af’ ve ‘geçici lisans verilmesi’ için lobi yapmaya başladı. Enerji Bakanlığı’nın da gelen istek doğrultusunda hazırlık yaptığı gündeme geldi. Bu arada faaliyet gösterdikleri sektörün ‘uzmanlık’ istediğini öne süren Akaryakıt Bayileri, Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası ile Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası temsilcileri, bakanlığa, EPDK’dan ayrı Petrol Piyasası Üst Kurulu oluşturulması taleplerini de ilettiler. Enerji Bakanlığı da sektörden gelen bu yöndeki istekleri incelemeye aldı.

Üst kurullar, ‘hesap vermeme’ ve ‘astronomik ücret’ eleştirisiyle gündeme geliyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)

Rekabet Kurulu (RK)

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)

Kamu İhale Kurulu (KİK)

Telekomünikasyon Kurulu (TK)

Şeker Kurulu (ŞK)

Tütün, Tütüm Mamülleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK)